Zloději aut řádí nejen v ulicích Berouna, ale i na soukromých pozemcích v malých obcích. Na svá auta by si měli také dávat velký pozor i turisté, zejména ti, kteří parkují na neosvětlených místech. Během dubna se v regionu ztratilo celkem jedenáct vozidel.

Z autobazaru zmizel renault

Největší škodu způsobili zloději aut během dubna majiteli jednoho berounského autobazaru. „Odcizili v něm osobní vůz značky Renault Espace zelené metalízy bez registrační značky v hodnotě čtyři sta sedmdesát osm tisíc korun. Druhý den zmizelo na Berounsku auto zcela stejné značky v hodnotě čtyři sta čtyřicet šest tisíc korun,“ upozornila mluvčí berounského policejního ředitelství Veronika Benediktová.

Podle ní ale nemají zloději aut žádné stálé značky a kradou i postarší vozy. Na konci března zmizela v Berouně z parkoviště u Stadionu Lokomotivy například postarší Mazda 323F zhruba v hodnotě 60 tisíc korun. Další postarší vůz odcizil zatím neznámý pachatel v době od 25. do 27. dubna z jednoho oploceného pozemku u rodinného domu v Nižboru. Toyotu Corolla zelené barvy s registrační značkou 4S13550 si vyhlédl zatím nezjištěný pachatel. Auto mělo hodnotu 100 tisíc korun. Zloděj s ní odjel i přesto, že nebyla v nejlepším stavu. Přední část vozidla byla dokonce mírně nabouraná a levý zadní blatník poškrábaný a přestříkaný.

Přestože se policistům daří některé případy krádeží osobních aut objasnit, mnozí majitelé se již se svým odcizeným vozem nikdy neshledají. „Z celkového počtu krádeží osobních aut se nám v loňském roce podařilo objasnit zhruba jedenáct a půl procenta případů,“ informovala Veronika Benediktová.

Řidiči často zapomínají klíče

Odcizené vozidlo totiž pachatel většinou odstaví v jiném regionu, a z tohoto důvodu se ho jen málokdy podaří vypátrat. Majitelé aut by proto na svá vozidla měli dávat bedlivý pozor. „Auta by měla mít mechanické i elektronické zabezpečovací zařízení a řidiči by s nimi měli parkovat jen na osvětlených místech. Každopádně by v nich, i když je odstaví doma na zahradě či v garáži, neměli nechávat klíčky. Zloději tím tak sami usnadňují krádež vozu,“ radí mluvčí berounského policejního ředitelství.

V dubnu loňského roku byla zloději aut způsobena škoda v celkové hodnotě milion 342 tisíc korun. V letošním dubnu způsobená škoda přesáhla už dva miliony korun. Velmi častým důvodem krádeží aut není jen jeho následný prodej na náhradní díly, ale jen to, že se dotyčný pachatel potřebuje někam svézt. V cíli své cesty pak vozidlo odstaví.