Již příští rok by měl před časem odstraněnou starou autobusovou zastávku na náměstí Boženy Němcové v Hořovicích nahradit moderní projekt autobusového nádraží. Předběžný rozpočet se pohybuje v řádech milionů korun. K vítězným návrhům se přitom budou moci vyjádřit všichni obyvatelé Hořovic.

Radní vyslechnou názory obyvatel

„V této chvíli máme na stole již první ze dvou projektů a mohu říci, že je skutečně krásný,“ říká starosta Hořovic Luboš Čížek. S oběma vítěznými návrhy na realizaci autobusového nádraží budou ale všichni seznámeni až na začátku července. „Na společném setkání obyvatel města a samozřejmě radních 3. července v klubu Labe se uskuteční prezentace návrhů. Každý z přítomných pak bude moci říci, jak je s návrhy spokojen, či nespokojen,“ vysvětlil starosta. Představitelé rady tu prý všechny připomínky pozorně vyslechnou, ale konečné rozhodnutí bude samozřejmě na nich samotných.

Cestující již prý moknout nebudou

Vybudování autobusového nádraží a také typizovaných zastávek po celém městě vyjde zhruba na patnáct milionů korun. „Větší část nákladů uhradí dotační fondy Evropské unie. Předpokládáme, že se bude jednat zhruba o osmdesát procent celkové finanční sumy,“ vysvětlil starosta. Firma Probo Trans, která v regionu provozuje autobusovou dopravu, se přitom na realizaci projektu nebude nijak finančně podílet. „Dopravní společnost poté získá vybudované prostory nádraží do pronáj〜mu,“ sdělil Čížek.

Všichni obyvatelé Hořovic a především cestující se prý mohou na moderní nádraží těšit již příští rok. V souvislosti s odstraněním staré nevyhovující stavby z náměstí Boženy Němcové ale vznikly mezi lidmi jisté obavy. Doposud tu totiž nebyla vybudována jakákoli náhradní zastávka.

„V případě nepřízně počasí se nemají cestující kam schovat. Široko daleko není ani žádná střecha,“ líčí Jaroslav Kuneš, který využívá autobusové dopravy takřka denně. Podle vedení města bude ale cestujícím sloužit prozatímní přístřešek. „Ke zdržení jeho vybudování došlo vinou dodavatelské firmy, která nedodržela smlouvu. Byli jsme tedy nuceni zvolit jinou společnost,“ řekl Čížek, podle kterého vznikne náhradní stavba v co nejbližším termínu.