Finanční zisk z provozování kempu a parkoviště drží obec Karlštejn jak se lidově říká nad vodou. „Od roku dva tisíce jsme do rozvoje obce nainvestovali téměř sto milionů korun. Prostřednictvím obecního rozpočtu bychom tak velkou sumu peněz dohromady nedali. Obec si proto musela otevřít dva úvěry, které teď splácíme. Neprovozovat kemp a parkoviště, tak bychom na jejich splácení peníze dávali těžko dohromady,“ vysvětlil starosta Karlštejna Miroslav Ureš.

Obec musí splatit dva úvěry

Zastupitelé Karlštejna výše uvedené miliony investovali do výstavby plynu, kanalizace a vodovodu. „Museli jsme si vzít úvěr od Fondu životního prostředí ve výši sedmi milionů korun a od České spořitelny, která nám poskytla deset milionů korun. Nyní nám zbývá splatit ještě patnáct milionů,“ upozornil Miroslav Ureš.

Provozováním kempu si Karlštejn vydělá například potřebné finanční prostředky na splácení úroků z úvěrů.

„V současné době nám zbývá splatit na úvěrech ještě zhruba patnáct milionů korun. Na úrocích ročně zaplatíme sedm set tisíc korun. Stejnou částku jsme měli v loňském roce čistého zisku z provozování autokempu,“ vysvětlil starosta. Jak sám uvedl, obec by mohla mít zisk z této činnosti i větší. „Poplatky za ubytování jsou stále na stejné úrovni. Za stan lidé zaplatí padesát korun a za lůžku v chatce sto. V současné době jsou chaty v našem kempu obsazeny zejména školní mládeží. Ta si ale nezamluví pobyt na celý týden, ale například jen jednu až dvě noci. Takový provoz se nám prodražuje, protože musíme častěji prát a měnit lůžkoviny. Kdyby pobyli delší dobu, byl by náš zisk větší,“ vysvětlil Miroslav Ureš.

Karlštejnský kemp je otevřen vždy od Velikonoc, kdy ho začínají navštěvovat Holanďané a Dánové. Ti tam najíždějí s karavany. „V kempu mají k dispozici teplou vodu i ústřední topení na plyn,“ poznamenal starosta.

Peníze, které obec získá z provozování místního parkoviště, které je v turistické sezoně neustále plné aut i autobusů, pomáhají představitelům Karlštejna financovat služby, jako je například úklid obce a podobně.