„Nikomu se nic nestalo, všichni jsou v pořádku,“ ujišťovali ostatní ti, kteří se k balónu dostali mezi prvními. Havárii i nedostatek paliva na další cestu posádka ihned vyvrátila. „Balón tady rozhodně nepadl, ale plánovaně přistál. Lidé se polekali zbytečně. Není to první případ, kdy si lidé mysleli, že má balón potíže a padá, vše je ale vždy v pořádku, konečně na zem musí balón dopadnout pokaždé,“ smál se pilot balónu Luděk Křížek. Přihlížející občané se mezitím vraceli do svých domovů a na poli zbyly jen pilot se svými pasažáry a jejich blízkými, kteří se hned pustili do balení balónu mamutích rozměrů.

Romantický výlet balónem prožili tři obyvatelé Počapel, kteří netradiční zážitek dostali k životnímu jubileu. „Měli jsme dokonalého pilota a moc jsme si let užívali. Nahoře je skutečně absolutní klid, je to úžasný pocit. Letěli jsme ze Svinař,“ popisovali první dojmy z výletu pasažéři Petr Trousil a Jaroslava Duchoňová. „Splnil se mi sen, je to báječný pocit. Mohu všem jen doporučit, aby si takový zážitek sami vyzkoušeli. Důvěřovala jsem plně posádce, takže jsem ani obavy neměla,“ dodala poslední účastnice výletu Věra Batalová.

Netradiční zážitek ale po přistání ještě nekončil. Podle starého zvyku museli být účastníci letu balónem ještě pokřtěni a přijati mezi vzduchoplavce. Dále je pilot podle vyzvedl do šlechtického stavu. „Již od počátku si totiž výlet v balónu mohla užívat jen šlechta, a tak všechny ty, kteří letí balónem poprvé, povyšujeme do šlechtického stavu, a to podle místa přistání,“ vysvětlil tradiční postup pilot balónu Luděk Kížek. Všichni tři jeho pasažéři se tak v neděli podvečer stali baroni z Počapel.

„První, kdo se vznesl balónem do oblak, byl kohout. To byl vlastně průkopník balónovým létáním. Nedopadl však příliš slavně, po svém výletu měl sice jen zlomené křídlo, ale stejně skončil nakonec v polévce,“ odkryl Luděk Křížek část historie balónového létání. Takového osudu se ale tři noví vzduchoplavci obávat nemuseli. Na vlastní kůži si jen vyzkoušeli balónový křest a se svým pilotem se rozloučili přípitkem šampaňským.

„Výlety balónem si u nás objednávají především lidé k nejrůznějším jubileům, tyto netradiční dary se stávají stále oblíbenější, a to i u starší generace,“ uvedl pilot Luděk Křížek.