Berounsko/ Ministerstvo dopravy zvažuje upravit zákonem povolenou rychlost na některých vybraných dálnicích. Mezi ty, kde by zvýšení rychlostního limitu přicházelo v úvahu, má patřit i celý průběh dálnice D5, která je podle některých odborníků v dobrém stavu. Protože je pro povolení vyšší rychlosti na dálnicích a rychlostních silnicích velmi důležitý jejich vynikající stav, mnozí řidiči se zvýšení povolené rychlosti na D5 o 30 kilometrů děsí.


„Tahle dálnice nebyla projektována na tak vysokou rychlost. Tenkrát, když se stavěla, bylo vše uzpůsobeno rychlosti kolem 110 kilometrů v hodině. Pak se povolený limit zvýšil na 130 kilometrů. Neumím si představit, že se ještě zvedne,“ odmítá zvýšení rychlosti na D5 Pavel Nedvěd z Berouna.


Podle vyjádření policie neodpovídá v současné době dálnice D5 rychlosti 160 kilometrů v hodině konstrukčně. Je velmi členitá, je na ní spousta zatáček. „V návrhu se ale počítá, že by byla stošedesátka na D5 povolena jen na některých vybraných úsecích. Za současných podmínek se na celé D5 stošedesátikilometrovou rychlostí jet nedá. V některých místech je problém jet i povolených 130 kilometrů v hodině,“ informoval zástupce vedoucího rudenské dálniční policie František Truneček.


Mnozí řidiči si na D5 už vyzkoušeli jízdu i větší rychlostí než je diskutovaných 160 kilometrů v hodině. „Na některých úsecích se dá jet i přes dvě stě. Změřili jsme řidiče, který jel dokonce dvěstědvacetikilometrovou rychlostí. Tak vysoké rychlosti ale nejsou u řidičů časté,“ upozornil Truneček.
Policisté i mnozí řidiči si myslí, že zvýšení rychlosti přinese i větší riziko velmi vážných dopravních nehod. Na dálnici D5 na úseku berounského regionupřitom letos zemřeli už dva lidé.