Průměrně do hodiny bez problémů v Berouně seženete měkkou drogu, tvrdou drogu za tři hodiny. To je výsledek testu Berounského deníku, ve kterém se redaktoři snažili rozkrýt drogovou situaci v Berouně. Navíc se ukazuje, že věková hranice, kdy se dítě poprvé setká s drogou, se neustále snižuje. „Už když jsem byla na základce, tak se běžně po vyučování šla do parku kouřit tráva a někteří lidé v tom už tvrdě jeli,“ přiznává dnes studentka berounského gymnázia.

Při odhalování drogové situace se Deníku podařilo kontaktovat pražského dealera, který má své zákazníky i v tomto regionu. „Poptávka tady není zrovna malá, takže se mi vyplatí do Berouna jezdit. Navíc člověk musí mít kontakty a tady to není problém,“ popisuje své působení člověk, který mi mezi řečí nabízí opravdu široký sortiment nejrůznějších pytlíků a tabletek. „Mezi zákazníky jsou i mladí lidé, kteří chtějí zažít něco nového. Těch je stále dostatek. Hlavně mezi studenty,“ dodává dealer.

Nejrozšířenější nelegální drogou v berounských ulicích je marihuana. „Díky jejímu snadnému pěstování si takto snaží vydělat řada studentů. Následně prodávají dávky spolužákům nebo z konopí vaří různé čokolády a koláče,“ tvrdí student Jirka z berounské střední školy.

Vedle marihuany v Berouně není problém sehnat pervitin, LSD nebo extázi. V klubech a barech narazíte na lidi, kteří buď fet mají nebo umí odkázat na určitou osobu. Drogy nejsou ale jen otázkou barů a diskoték. „Stačí zajít do parku u Černého koně a chvíli si počkat na určité osoby!!! Běžně se tam pod lavičkama válejí použité jehly,“ napsal v internetové diskuzi k problematice drog čtenář pod přezdívkou Mireš.

Drogy jsou námskutečně blíž, než si myslíme. Dokazuje to i další internetová diskuze. „Párkrát už se mi stalo že jsem i v centru města, nejenom v parku U Koně, nebo na Městské hoře, viděl použitou stříkačku s jehlou jen tak se válet na cestě. S tímto by se mělo vážně něco dělat,“ napsal v diskuzi Tonda.

Na veřejných prostranstvích v Berouně sebrali od začátku roku městští policisté několik desítek injekčních stříkaček. „Naší nevýhodou je velká blízkost Prahy,“ přiznává problém s drogami ve městě velitel berounských strážníků Pavel Novák.

„Neřekl bych, že v Berouně máme vyloženě vyhraněné lokality, kde vždy najdete injekční stříkačku,“ dodal Pavel Novák.

Jedna věc je však aplikace tvrdých drog například injekční stříkačkou, druhá věc jsou experimenty s marihuanou a měkkými drogami. Ty v Berouně hrají prim.

„Obecně lze říct, že zhruba dvacet procent žáků osmých a devátých tříd zkusilo alkohol a cigarety. Zhruba polovina z nich zkusila i drogy, minimálně jako experiment,“ uvedl pro Berounský deník okresní metodik prevence Jiří Sixta, který spolupracuje se školami i pedagogicko – psychologickou poradnou.

Rodiče by podle slov odborníka měli svým dětem věřit, nikoli však bezmezně. „Důležitá je kontrola. Řadě problémů lze předcházet například tím, že rodiče znají využití volného času svých dětí, mají přehled o jejich kapesném,“ upozorňuje Jiří Sixta. Rodiče se často dopouštějí té nejzákladnější chyby. Domnívají se, že jejich dětí se problematika drog netýká.

Ačkoli závislosti na drogách obecně spíš propadají děti z problémových rodin, není to pravidlo. „Drogám může propadnout i dítě z normální rodiny. Rodiče se pak často viní ze selhání, to však není pravda. Důležité je problém okamžitě řešit,“ upozorňuje Jiří Sixta.

Za kolik v Berouně? Marihuana 1 gr. – 250 – 350 Kč
Tabletka extáze – cca 400 Kč
Dávka pervitinu – 200 Kč
Pervitin 1 gr. – 800 – 1200 Kč
Trip (LSD) – cca 300 Kč.
Subutex – v lék. cca 1300 Kč

AUTOŘI: JAKUB HYBŠ, PETRA LIŠKOVÁ