Ve čtvrtek 16. dubna krátce po 20. hodině přijali hasiči zprávu o požáru v Ústavu sociální péče v Lochovicích. Na místo okamžitě vyjeli profesionální hasiči z Hořovic a Berouna, poté se k nim přidali jejich dobrovolní kolegové z okolních obcí. "Na pomoc přijely dobrovolné jednotky z Lochovic, Hostomic a Lhotky," uvedl velitel zásahu Stanislav Bubník. V lochovickém domově pro osoby se zdravotním postižením se nakonec k zásahu připojilo několik desítek hasičů. Na místě však zjistili, že požár je jen simulován pomocí dýmovnic a jedná se o cvičení. Překvapení to bylo i pro samotné klienty a jejich pečovatelky.

Z objektu ústavu byli evakuováni všichni klienti, kterých zde v době fingovaného požáru bylo téměř padesát. "Cvičení jsme záměrně po dohodě s ředitelem ústavu směřovali na osmou hodinu večerní, kdy je zde jen noční směna, abychom se přiblížili nejkrizovějším variantám, které by mohly nastat," uvedl Stanislav Bubník.

Zásah byl podle jeho slov ze strany hasičů standardní. "Nejsme zde poprvé a z našeho hlediska zde nelze již nic nového vymyslet. Zásah má hlavní princip ve cvičení nových členů hasičského sboru a především samotného personálu ústavu. Z mého pohledu nemám žádné obavy, že by zaměstnanci domova podobnou krizovou situaci nezvládli. To dosvědčuje i dnešní zásah. Klienti byli evakuováni ještě před dojezdem našich hasičských jednotek, které přitom byly na místě do deseti minut," uvedl Stanislav Bubník. Poslední hasičské vozy z ústavu odjely krátce po 22 hodině.

Podobných hasičských cvičení se v průběhu roku v berounském a hořovickém regionu uskuteční zhruba pět.

Lochovické hasičské cvičení inicioval ředitel domova Jaroslav Křivánek. Bezprostředně po skončení hasičského cvičení poskytl Berounskému deníku své první dojmy z celého zásahu. "Cvičení hodnotím velmi pozitivně a splnilo svůj účel. Nikdo z našich zaměstnanců a ani chovanci do poslední chvíle netušili, že se něco podobného chystá," uvedl Jaroslav Křivánek. Samotná evakuace podle jeho vyjádření probíhala bez komplikací. "Klienti mají k sobě kamarádský vztah. Tomu, kdo má například problémy s pohybem, pomůže jeho schopnější kamarád," uvedl ředitel ústavu.

Ačkoli hasičský zásah probíhal v nočních hodinách, kdy se klienti již chystali ke spánku, nedocházelo k žádné hysterii. "Domnívám se, že vše probíhalo bez komplikací i z toho důvodu, že hasiči k nám přijíždějí i několikrát v průběhu roku, například při likvidaci vosího hnízda. Také při samotném cvičení k nim hasiči přišli a osobně jim celou situaci vysvětlili, a tak každý klient měl naplněn svůj pocit důležitosti, že ví, co se stalo a také že vše výborně zvládali," dodal Jaroslav Křivánek.