Podle meteorologického ústavu České republiky zima definitivně předala vládu jaru. Příznivé počasí posledních dní vítají převážně příznivci letních a venkovních sportů. Jedni z prvních, kteří si změnu počasí nemohou vynachválit, jsou cyklisté. V posledním týdnu se doslova roztrhl pytel s nadšenci cyklistických kol.

„Těšil jsem se na kolo celou zimu. Pro mě je kolo relax a zároveň skvělý trik, jak se držet v kondici,“ popisuje svůj vztah k cyklistice Martin Svoboda.
Pro některé lidi je kolo pouhým dalším dopravním prostředkem, pro druhé rekreací. Pro řidiče jsou však cyklisté noční můrou. Mnoho cyklistů si pro svoje trasy volí velice frekventované silnice prvních tříd namísto lesních cest nebo méně využívaných komunikací.

„Mnoho cyklistů je neukázněných a nejezdí úplně u kraje. Navíc kolikrát kličkují. Zkuste je potom předjet,“ stěžuje si na cyklisty řidič Pavel.
V některých případech jde často o zdraví řidičů osobních automobilů, ale především samotných cyklistů. Viníci nehod jsou však na obou stranách.
Naštvaní řidiči schválně předjíždějí v těsné blízkosti vedle cyklistů. Naopak kolisté jezdí ve dvojících nebo až příliš daleko od krajnice a jejich předjetí je nemožné.

S větší koncentrací cyklistů na silnicích přibývají i vážná zranění. Záchranáři proto nabádají případné výletníky, aby nezapomínali na ochranou přilbu a ctili pravidla silničního provozu. Podle statistik z posledních let se obětí nehod stane každoročně až stovka cyklistů.

„Jezdím na kole pravidelně už deset let a za tu dobu jsem se setkal s mnoha ošklivými pády, ale i s neuvěřitelnými případy bezohlednosti,“ dodává na závěr Martin Svoboda.

Bezohledná daň je bohužel v některých připádech až příliš krutá a své chování by si cyklisté i řidiči měli na silnici dobře promyslet.

JAKUB HYBŠ