Zápalné láhve, dělbuchy, barikády, oheň a křik. Jako za války to vypadalo ve čtvrtek dopoledne u milovického letiště.

Na jedné straně figuranti představující extremisty v šátcích a s plnými petkami vody, na straně druhé policisté v černých uniformách, přilbách a se štíty. A šlo se na věc.

Nejprve se demonstranty pokusily přemluvit antikonfliktní týmy. Podle plánu neuspěly a nastoupili po zubi ozbrojení těžkooděnci. „Je to příprava třeba na 28. září, kdy jsou hlášeny demonstrace především pravicových extremistů,“ vrchní komisař z nymburského policejního ředitelství František Kuneš.

Velitelé celé akce jednoznačně popírali spekulace, že se jedná o nácvik proti případným záškodníkům při očekávané návštěvě papeže v Česku. „To určitě není cílem dnešního cvičení,“ uvedl koordinátor cvičení Václav Hatlman.

Policisté se blížili k barikádě. Vzduchem začaly létat plné petky, v přilehlých křoviscích vybuchovaly dělbuchy. Dýmovnice utvořila hustou clonu, kterou k policisty rozebírané barikádě najely dodávky s dalšími zakuklenci. Pár určených figurantů se začalo s policisty rvát hned za barikádou.

Že se jelo dost naostro, dokazuje zranění jednoho z „provokatérů“. Záchranka mu musela ošetřit roztržené obočí. „Stalo se mi to za barikádou. Ale nikdo za to nemůže, je to moje chyba,“ přiznal zraněný figurant, jinak student policejní školy.

Po několika minutách policisté ječící dav vytlačili o několik set metrů dál, kde byla akce ukončena. Nácvik se několikrát opakoval.

Na jiném místě byla zapálená futra u domu a vnitřek stavení byl zakouřen. Policisté v plné výzbroji a v plynových maskách museli proběhnout hořícími futry a následně zakouřeným domem. Některým maska evidentně netěsnila a z domu vybíhali zpocení a přidušení. „Zk…ná maska,“ ulevilo si několik z nich po sundání přístroje.

Na řadu přišel i nácvik kruhové sebeobrany proti figurantům, před nimiž vzplály zápalné lahve.

Na posledním stanovišti nacvičovali policisté klasickou sebeobranu ve dvojicích proti sobě.

Na místě byla i středočeská policejní mluvčí Soňa Budská. „Cvičení se účastní na čtyři stovky policistů,“ uvedla mluvčí.

Krátce po poledni byla celá akce ukončena.