Nezaměstnanost v České republice i na Berounsku, kterou vyvolala hospodářská krize, je alarmující. Ministerstvo práce a sociálních věcí pro podniky, které musí přikročit k omezení výroby a vyplácejí jen 60 procent platu, ale přesto se snaží zaměstnance udržet, připravilo zajímavý projekt nazvaný Vzdělávejte se.

Zaměstnanců, kteří v současné chvíli na Berounsku mají na výplatních páskách pouze 60 procent platu, je podle slov Zdeňka Bělohlávka z Úřadu práce v Berouně již několik set.

„Projekt Vzdělávejte se je určen podnikům, které využívají paragraf 209, tedy vyplácejí zaměstnancům 60 procent mzdy i pro ty, kteří omezili výrobu. V rámci projektu mohou zaměstnavatelé získat finanční prostředky na realizaci kurzů, ale zároveň mohou získat prostředky na náhradu mzdy v průběhu trvání vzdělávacího kurzu,“ vysvětlil Zdeněk Bělohlávek.

Na berounském úřadu práce se ve čtvrtek 2. dubna sešli zástupci dvaceti firem z Berounska a Hořovicka a zástupci středních škol, které mohou podnikům nabídnout vzdělávací kurzy.

„Podle mého předpokladu nový projekt využije minimálně pět firem z okresu Beroun,“ uvedla ředitelka berounského úřadu práce Beroun Lenka Šmídová. Protože je projekt na trhu práce novinkou, firmy zatím shánějí informace o projektu.

Setkání se zúčastnila i zástupkyně firmy Mubea Žebrák. „Přemýšleli jsme ve firmě nad tím, jaký typ vzdělávání bychom pro naše zaměstnance využili. V našem případě by se jednalo například o svářečské kurzy nebo kurzy na vysokozdvižné vozíky, ale i jazykové kurzy,“ uvedla zástupkyně Mubea.

V sobotním vydání Berounského deníku se dozvíte novinky a stav nezaměstnanosti na okrese.