Topolánkova vláda skončila. O jejím osudu rozhodli především čtyři koaliční poslanci, a to Olga Zubová s Věrou Jakubkovou, bývalé členky Strany zelených, a poslanci za ODS Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel, poslanec za berounský region. A právě jméno Jan Schwippel je od okamžiku, kdy padla vláda, na Berounsku nejskloňovanějším jménem ze všech.

Většina námi oslovených členů oblastní rady ODS Beroun, stejně jako berounští voliči, kteří při volbách dali svůj hlas Janu Schwippelovi, neskrývají své rozčarování.

„Je to nehoráznost,“ reagovala na krok Jana Schwippela Soňa Chalupová, členka oblastní rady ODS. (Původně jsme uvedli omylem jméno Jana Chlupová, s níž jsme ale o odvolání vlády nemluvili.)

Kateřina Zusková je další osobou na Berounsku, která je výrazně spjata s ODS. Pád vlády ji doslova rozladil. „Je to hodně čerstvé. Už nyní ale mohu říct, že teď rozhodně není ta pravá doba pro pád vlády. Navíc podobné tahanice, kdy poslanci do poslední chvíle veřejnost napínají, jak budou nakonec hlasovat, lidi stále více otravují a odrazují od politiky. Z kroku Jana Schwippela rozhodně nemám radost,“ uvedla pro Berounský deník Kateřina Zusková.

Místopředseda oblastní rady ODS Jiří Auterský je v hodnocení mírnější, přesto podle svých slov vyslovuje Schwippelovi měkké ne. „Poslance znám osobně, některé jeho motivy jsem schopen pochopit. Obecně ale z výsledku hlasování o důvěře vlády radost nemám,“ uvedl Auterský.

„Nejsem žádný člen politické strany, ale fandím ODS. Při volbách do Poslanecké sněmovny jsem Janu Schwippelovi dal dokonce preferenční hlas, abych řekl pravdu, teď mě to mrzí. Nevěřím tomu, že Topolánek složí takovou novou vládu, která by získala potřebnou většinu hlasů. A pokud uspěje, pak se zase dostaneme do mašinérie patových situací. A nové volby v období hospodářské krize? Zbytečné mrhání peněz daňových poplatníků. Obávám se, že členové berounské ODS nebudou mít nyní jednoduchou situaci, když vládu pomohl položit poslanec z jejich obvodu,“ sdělili nám bezprostředně po pádu vlády oslovení voliči ODS na Berounsku a Hořovicku.

Skutečnost, že berounská ODS nyní nebude díky Janu Schwippelovi v dobrém světle, si uvědomují i členové oblastní rady. „Není to šťastné, že právě poslanec za Beroun byl na tom pomyslném jazýčku vah při rozhodování o pádu vlády,“ přiznal Jiří Auterský.

Jediný z námi oslovených vrcholných představitelů ODS na Berounsku, který hájil postoj poslance, je jeho matka Kateřina Schwippelová, která je zároveň předsedkyní oblastní rady ODS Beroun. „Pro svůj krok má své důvody a já je chápu,“ hájí rozhodnutí svého syna Kateřina Schwippelová. „Rozhodně to ale neznamená, že fandí sociální demokracii,“ zdůraznila. Sama nebude mít nyní ve straně snadnou pozici. „Jsem přesvědčena, že všem v berounské oblastní radě ODS situaci dokáži vysvětlit. V dubnu pak máme volební sněm a já jsem již delší dobu rozhodnuta, že na místo předsedy oblastní rady již kandidovat nebudu. V této funkci jsem již byla čtyři volební období. Toto rozhodnutí v žádném případě nesouvisí s kroky mého syna,“ dodala pro Berounský deník Kateřina Schwippelová.

Vyjádření poslance Jana Schwippela se nám zatím nepodařilo získat.