Řada voličů ODS, kteří vám při volbách dali svůj hlas, s vaším krokem nesouhlasí a způsob hlasování vám vyčítají. Co byste jim vzkázal?

JS: Na to Vám musím odpovědět, že existuje i velké množství voličů, kteří mé rozhodnutí schvalují. Ti, kteří s ním nesouhlasí, najdou mé důvody v mém vystoupení na plénu sněmovny před samotným hlasováním. Obávám se, že tito lidé nejsou dostatečně informováni nebo příliš zavírají oči nad nepřehlédnutelnými skutečnostmi, které jsou pro mě ale natolik zásadní, že je nemohu tolerovat. V každém případě věřím v obrodu pravice a spoléhám na rozumné kroky prezidenta republiky.

Jakou vládu jste připraven podpořit?

JS: Nejčistším řešením by byly předčasné volby. Do té doby bych podpořil pravicovou vládu, která zaručí, že se mnou kritizované praktiky odstupující vlády nebudou opakovat.

Jak vidíte své další působení v ODS? Chcete ve straně zůstat?

JS: V současné době pro vystoupení z ODS nevidím důvod. Pokud bude v ODS dále dominovat mocenská klika Mirka Topolánka, pak ale moje perspektiva v ODS není. O vstupu do žádné jiné politické strany však momentálně neuvažuji.

Konzultoval jste svá rozhodnutí i se svou matkou, která je již čtvrtým obdobím předsedkyní oblastní rady ODS Beroun?

JS: Své rozhodnutí jsem samozřejmě konzultoval nejen s předsedkyní OR, ale i s dalšími svými voliči a známými.

Jak hodnotíte rozhodnutí místního sdružení ODS v Zadní Třebani, která se vás rozhodla nevyloučit? Řada členů ODS v regionu přitom s vaším rozhodnutím nesouhlasí.

JS: To, že někdo nesouhlasí s mým rozhodnutím, přece není důvodem k vyloučení. Já naopak považuji za zradu, že některým členům ODS je jedno, že není dodržován program, s nimiž jsme šli do voleb. Proto jsem rád, že v domovském sdružení, ale i jinde, mám podporu. Vážím si lidí, kteří oceňují, že mi jde o princip a zásady, nikoliv o výhody, kvůli nimž bych se bál hájit správný názor.

Děkuji za rozhovor