Děti předškolního věku mají v současné době pobyt ve školce zadarmo. Návrh ministra školství, který je nyní předkládán vládě k projednání, by ale měl vše změnit. Pobyt ve školkách má být totiž opět hrazen po celou dobu, kdy dítě mateřinku navštěvuje.

„Pokud se bude opět platit za celý pobyt, budu jedině ráda. Ve školství je totiž čím dál méně peněz. Navíc polovina dětí, které ve školce máme, jsou právě předškolního věku. Ty my u zápisu musíme přijímat přednostně. Stejně mi současný systém přišel nespravedlivý. Některé děti, které dostaly odklad, tak měly pobyt ve školce zdarma celé dva roky,“ uvedla ředitelka Mateřské školy v Loděnici Jana Foltýnová.

Stejný názor zastává i ředitelka berounské mateřinky v Tovární ulici Hana Štětková. „Další peníze do rozpočtu by nám i zřizovateli určitě pomohly. Navíc původní záměr, kvůli kterému byl poslední rok odproštěn od poplatků, stejně bývalé ministryni nevyšel,“ uvedla Hana Štětková. Bezplatný pobyt ve školce pro předškoláky měly začít více využívat rodiny v nevýhodné sociální situaci. Ve školkách ale dětí z těchto domácností nepřibylo.

S navrhovanou změnou ale nesouhlasí rodiny s dětmi, které budou mít v září ve školkách předškoláky. „Na jednu stranu chápu ředitelku školky, že by víc peněz uvítala. Jenže už nevím, za co všechno budeme platit poplatky. Sice je to jen několik stovek měsíčně, ale za rok to jsou další čtyři tisíce z rodinného rozpočtu. Do toho poplatky u lékařů, je toho prostě pro rodiny s malými dětmi stále víc,“ reagovala na připravovanou změnu Jana Krátká, maminka pětileté Zuzanky.