Strážníkům městské policie s novelou zákona přibyly od ledna letošního roku další povinnosti. Jednou z nich je i odvoz opilců na záchytnou stanici. Ta ovšem na Berounsku a Hořovicku chybí, a tak musí městská policie jezdit až do Příbrami.

„Pro nás to ale znamená dvě hodiny, kdy je hlídka mimo město. Zhruba 45 minut jedou strážníci s podnapilým člověkem do Příbrami, tam s ním musí počkat v průběhu příjmu, a dalších zhruba 45 minut jedou zpět,“ zdůraznil velitel berounské městské policie Pavel Novák.

Městská policie v Berouně má osmnáct tabulkových míst. V současné době hledají navíc nové kolegy, počet strážníků se ale nezvýší. „Musíme si vystačit s počtem, který máme. Z kapacitních důvodů ale nemohou v noci sloužit dvě hlídky,“ přiznává Pavel Novák.

„To je opravdu výhra. Přes den budou měšťáci dávat botičky a večer budou vozit ožraly do Příbrami. Měli by raději víc hlídat pořádek ve městě. Například mně už v noci dvakrát někdo vybral auto,“ reagoval na novelu zákona obyvatel Berouna Jiří Huška. Situace, kdy by na bezpečnost v Berouně dohlížel jen jeden strážník, který na služebně prostřednictvím kamer monitoruje dění ve městě, a jinak by nebyl nikdo, kdo by hlídku odvážející opilce zastoupil, prý nehrozí.

„Domluvili jsme se na spolupráci se státní policií, a ta v případě potřeby vypomůže,“ snaží se Pavel Novák najít schůdné řešení pro případy, kdy městská policie bude muset s opilcem na záchytku.

V současné době museli k tomuto kroku přistoupit zatím jen třikrát. V jarních a letních měsících ale opilců v centru města tradičně přibývá, a tak se dá očekávat, že strážníci budou muset navštěvovat záchytnou stanici v Příbrami častěji.

To potvrdil i včerejší případ bezdomovce, který se v pravé poledne povaloval na dlažbě v berounské Hornohradební ulici. Nebylo to poprvé. „Toho muže známe, je hrozný. Před dvěma dny ho strážníci odváželi na záchytku. Tak se tam zase ohřeje,“ komentovali kolemjdoucí lidé, kteří byli chováním bezdomovce znechuceni.

Městští strážníci mohou vozit opilce do příbramské záchytné stanice jen v nočních hodinách. K bezdomovci, který bezvládně ležel na vozovce, přivolali zdravotní záchranou službu. „Nemůžeme nic zanedbat. Jednáme podle předepsaného postupu, musí být vyšetřen lékařem. Ten určí, zda je muž opilý, nebo jestli neutrpěl nějaká zranění,“ uvedl strážník.

PETRA LIŠKOVÁ RADKA KOČOVÁ