Svatební den si každý chce užít po svém. A dnes už také může. Pryč jsou doby, kdy jste nevěstu v bílém mohli zahlédnout jen před obřadní síní radnice, nebo na zámcích a hradech. Dnešní snoubenci boří všechna tabu. Neobávají se ani pověr a svatbu si klidně plánují i na květen. „Mýty o tom, že květnová nevěsta do roka zemře, už lidi dneska neděsí,“ shodují se matrikářky.

Také na Karlštejně je doba, kdy se v květnu v obřadní síni prováděl generální úklid, dávnou minulostí. „Na květen jsme měli letos objednaných dost svateb. Řada z nich byli cizinci, ale i čeští snoubenci si často bez obav zamlouvají květnové termíny,“ tvrdí karlštejnská matrikářka Eva Cubrová.
Setkává se i s nejrůznějšími požadavky na místo konání svatby. Ačkoli hrad Karlštejn je stále nejlukrativnějším místem, oddávající se ale někdy musí vypravit i na okolní stráně. „Někteří snoubenci si objednávají svatbu na louce U Křížku, odkud je krásný výhled přímo na hrad. Oddávali jsme také na břehu Berounky, v hotelu Mlýn na ostrově,“ popisuje matrikářka netradiční místa, kde si snoubenci řekli své ano. Oddávající dokonce vedl dvakrát svatební obřad ve vzduchu. „Jednou jsme zažili svatbu v balóně a podruhé v letadle,“ dodala Eva Cubrová.

Některá přání snoubenců jsou ale přehnaná. Romantici chtějí svatbu na horizontu při východu slunce, horolezci zase toužili po obřadu na skále. „Snažíme se vycházet lidem vstříc, ale všechno musí mít své meze a jejich představy musí být reálné a realizovatelné,“ upozornila Eva Cubrová.
Místostarosta Berouna Tomáš Havel jako oddávající sice svatbu v netradičním prostředí osobně nezažil, přesto ani zde nejsou výjimkou. „Snoubenci byli oddáni například V Koněpruských jeskyních, přáli si obřad v átriu muzea Českého krasu, často se svatby konají v domácím prostředí na zahradách,“ uvedl Tomáš Havel. Již nyní se v Berouně chystá další netradiční svatba, tentokrát na rozhledně na Městské hoře.