V květnu se lidé opět bojí přijít k oltáři. Pověra vázaná k měsíci lásky stále mnoho lidí odrazuje od uzavření manželství právě v tuto dobu. Staré rčení, které předpovídá krátké trvání vztahu a smrt nevěsty, i v dnešní době ovlivňuje řadu lidí. „Svatby v květnu bych se bála. Vím, že je to pověra, ale člověk nikdy neví,“ uvedla šťastně vdaná Jana Větrovcová.

Pověra vznikla v minulosti, kdy se očekávalo, že žena brzy po svatbě otěhotní, a dítě se jí tedy narodí v zimě, v nejhorší možné době. Lékařská dostupnost byla tehdy velmi slabá, a tak se stávalo, že dítě často i s matkou těsně po porodu zemřelo. V dnešní době již problém s nekvalitní péčí lékařů prakticky neexistuje, přesto však obavy a jistá tradice v lidech přetrvává.

Bezstarostnost se objevuje až u mladších generací. Většina z oslovených studentů potvrdila, že na pověry nevěří a řídit se jimi v životě nehodlá. „Naopak. Vždyť květen je měsíc lásky a jaro je krásné období. Vůbec bych neváhala,“ popisuje svůj názor studentka Veronika Nejedlová.

Statistiky jsou ale nekompromixní. V minulém roce byl počet ohlášených svateb na květen v porovnání s dubnem o více než polovinu nižší . Odborníci očekávají, že letošní rok naváže na zaběhnutou tradici. Možnost, že se roztrhne pytel s lidmi, kteří magické a kontroverzní datum vyhledávají, je velmi nepravděpodobná. Konkrétně v Berouně lidé od tradice neupustili a května se stále bojí. „K dnešnímu dni máme na květen nahlášenou pouze jedinou svatbu“ upřesnily situaci pracovnice matriky Beroun. Podle nich se toto číslo o moc nezmění a tradičně zůstane daleko za běžným počtem obřadů.

„Je to otázka spíše žen. Myslím si, že my chlapy to moc neprožíváme. Ale to víte, musíme se přizpůsobit,“ s úsměvem komentuje jeden z oslovených mužů. Bude tedy měsíc květen opět katem svatebních obřadů?

AUTOR: JAKUB HYBŠ