Test Berounského deníku měl prokázat, jakou šanci na umístění vaší staré babičky nebo dědečka máte ve zdickém domově důchodců, ale i s jakým přístupem se setkáte.

Redaktorka – figurantka se představila jako mladá maminka na mateřské dovolené, která se v současnosti sice o nemohoucí babičku může starat, ale v létě nastupuje do zaměstnání a do bytu se již za starou paní denně nebude moci dostat. Setkali jsme se s velmi milým a vstřícným jednáním jak u spojovatelky, tak i u samotné sociální pracovnice, na kterou jsme byli přepojeni. Nicméně s žádostí o umístění babičky v domově do září jsme příliš neuspěli. „Bohužel máme zde zhruba 250 žádostí o umístění osob do našeho domova důchodců. V každém případě si žádost podejte co nejdříve, ale při uvolnění místa se pak postupuje podle určitých kritérií. Záleží na naléhavosti, rodinné a sociální situaci. Dopředu vám nemůžeme sdělit, kdy vám budeme moci babičku v našem domově důchodců umístit,“ sdělila nám sociální pracovnice. „Někteří žadatelé čekají na místo v domově i několik let. Určitě bych vám radila, abyste to zkusila i v jiných domovech,“ poradila nám.

Nakonec jsme oslovili ředitelka zdického domova důchodců Ivanu Rabochovou a ta nás trochu uklidnila, že se blýská na lepší časy. Krajský úřad má totiž letos začít financovat stavbu dalšího křídla zdického domova, ve kterém přibyde 45 volných míst. Další domov důchodců, opět financovaný Středočeským krajem, se má letos realizovat v Berouně nedaleko berounského sídla hasičů. V tomto domově se počítá s lůžkovou kapacitou 78 míst.