O krok blíž je podle slov středočeského hejtmana Davida Ratha chystané založení Královské univerzity střední Čechy. Ta má sídlit v Kutné Hoře, ale její pracoviště by měla hostit i další velká města regionu.

V pondělí se hejtman novinářům pochlubil, že již odevzdal návrh na její zřízení, který je koncipován jako poslanecká iniciativa (poslancem za ČSSD je i sám hejtman Rath). A připomněl, že mezi kolegy ve sněmovně se mu podařilo získat nemalou podporu. „Návrh podepsalo čtyřicet poslanců napříč politickým spektrem – jeho předkladateli jsou tak vedle sociálních demokratů i kolegové z ODS, KSČM, KDU-ČSL a od zelených paní poslankyně Zubová a Jakubková,“ uvedl hejtman. Nyní má návrh projednat vláda – podle Rathových předpokladů by se tak mohlo stát do tří týdnů – a následně bude předložen na schůzi sněmovny. „Ve středu mám v této věci schůzku s ministrem školství,“ připomněl hejtman, že snahám o zřízení středočeské vysoké školy se snaží všemožně pomoci.

Podle Rathova náměstka Marcela Chládka (rovněž ČSSD) koordinační skupina odborníků připravující vznik univerzity nyní řeší otázky budoucího financování vysokoškolských pracovišť – a také vybudování jejich pedagogického sboru. „Vešli jsme do jednání s několika rektory, ovšem hlásí se nám profesoři a docenti i sami, že by měli zájem na připravované škole působit,“ podotkl Chládek. „Současně mapujeme zájem studentů a hledáme bílá místa,“ konstatoval náměstek, jenž je přesvědčen, že nová krajská vysoká škola by měla pomoci udržet mladé lidi v regionu.