Dramatické zprávy ze zatopených oblastí na Moravě a v jižních Čechách oživily Berouňanům vzpomínky na ničivou povodeň, která se městem přehnala v roce 2002. Místní podnikatel Milan Petříček, který sílu vody zažil na vlastní kůži, se na základě jedné z televizních reportáží rozhodl jednat.¨¨

„Byl to náhlý impuls. V pátek jsem v televizních novinách viděl reportáž z obce Polom na Moravě, kde mladý muž se slzami v očích vyprávěl, jak přišli o všechno. O fotografie, hračky pro děti, učení a také o vybavení domácnosti,“ vypráví Milan Petříček.

Berounský podnikatel se rozhodl předat rodině nové elektrospotřebiče. K němu se přidali i další členové rodiny a známí, a tak na Moravu nakonec dovezl ledničku, sporák, pračku, mikrovlnku a další vybavení do domácnosti. Za rodinou se Milan Petříček vydal v neděli. „Přijel jsem na místo a pořád pršelo. Ale to nebyl déšť, z nebe padaly provazy vody. Lidé zažívali stejnou hrůzu z každé kapky jako my v Berouně před sedmi lety,“ popisuje situaci na Moravě berounský podnikatel, který chce pomáhat dál. „Povodně jsme zažili. Víme, jak je pomoc potřebná. Ve čtvrtek vezu na Moravu další věci, oblečení, od Miroslava Endrleho drogistické zboží, od pana Abraháma dorty pro děti,“ dodává Milan Petříček.

Berounský deník se pokoušel zjistit, zda v Berouně fungují sběrná místa pro materiální pomoc lidem v zatopených oblastech Český červený kříž v Berouně ještě včera žádnou podobnou akci nezorganizoval. Farní charita kvůli nedostatku personálu a problémům s dopravou na Moravu také sbírku nepořádá.

Farář Josef Pecinovský z Římskokatolické farnosti Beroun nám sdělil: „Materiální sbírku pro postižené oblasti nepořádáme. Lidi při mších odkazujeme na ověřené sbírky, kam mohou zasílat finanční hotovost.“

„My ale peníze posílat nechceme, raději bychom nakoupili savo, kyblíky a potřebné věci. Známe to, když je člověk bez všeho, zažili jsme to. V tu chvíli potřebujeme hlavně materiální pomoc, i ošacení,“ rozčilují se lidé ze Závodí, kteří by chtěli pomoci jinak, než finančními dary. „Lidé potřebují pomoc teď,“ dodávají ti, kteří s povodněmi již mají své zkušenosti.

Pomoc nabídlo i samotné město Beroun, a to lidem v zaplaveném Novém Jičíně na Moravě. „Již jsme jim pomáhali při povodních v roce 1997, oni nám potom v roce 2002. S místostarostou Tomášem Havlem jsme zavolali novojičínskému starostovi a nabídli jim finanční pomoc ve výši 100 tisíc korun. Peněžní dar musí v září jetě schválit zastupitelé, a pak jim peníze přepošleme,“ sdělil Berounskému deníku starosta města Jiří Besser.