Když výtvarník David Černý vyvolal svou plastikou Entropa protesty řady evropských států, volali čeští politici na všechny světové strany: je třeba mít smysl pro humor a umět se zasmát sám sobě. Bulharsko zobrazené jako turecký záchod nebo Slovensko v podobě uherského salámu skutečně vyžadovali notnou dávku smyslu pro nadsázku ironii.

Deník se proto rozhodl otestovat nadhled politiků v českých regionech a jeho grafici ztvárnili kraje tak, jak je vnímá podstatná část veřejnosti. I když to často není obraz, který by o svých regionech hejtmani rádi vysílali do ostatních částí země.

Zobrazení středních Čech, které nemají jasnou dominantu, hlavní město ani symbol, jako noclehárny na konci Prahy se hejtmanovi Davidu Rathovi příliš nelíbí. „Váš „Konec Prahy“ mi přijde méně nápaditý a méně vtipný než Černého plastika. Je ale právem každého umělce mít svou fantazii. Umění má provokovat a možná i urážet – jinak by to nebylo ono,“ říká.

Zapojte se do diskuze a řekněte nám svůj názor na plastiku Davida Černého v Bruselu a překrytí Bulharska. Napište, jakou dominantu byste přisoudili Středočeskému kraji a jaká plastika na Czechtropě by slušela podle vás třeba Berounsku?

Podívejte se, jak vypadá naše Czechtropa

NÁZORY NA CZECHTROPU:

Jiří Besser, starosta Berouna:

Já s tím rozhodně problém nemám. Mně osobně se líbí i Entropa. Jako normální člověk se tomu prostě zasměji. Pokud se jedná o ztvárnění Středočeského kraje v Czechtropě, musím podotknout, že se snažíme, abychom noclehárnou Prahy nebyli. Ale metropole je od nás velmi blízko a s tím se prostě nedá nic dělat. Hledal bych v tom spíš výhody.

Evžen Krob, ředitel Základní a mateřské školy Králův Dvůr:

Jsem patriot a rozhodně bych Střední Čechy neviděl jen jako noclehárnu Prahy. Blízkost hlavního města bych viděl spíš jako výhodu, hlavně kvůli pracovním příležitostem. Rozhodně ale máme ve Středočeském kraji, potažmo u nás na Berounsku lidem co nabídnout.

Alena Šustrová, fotografka:

Mohu se vyjádřit jen ke Středočeskému kraji - obrázek je moc malý, chtělo by to větší, některé kraje opravdu nelze vyluštit, ta postel je ale čitelná dost, takže:Vyobrazení Středočeskéhokraje svědčí o naprosté aroganci a nadřazenosti Pražáků, kteří naše hlavní město vidí jako pupek světa, přestože mezi ostatními metropolemi je to jen jakési maloměsto… O stejném svědčí i neznalost přírodních krás (chráněné krajinné oblasti atd.) středočeské krajiny a dva z nejzásadnějších hradů zde se nalézajících, tedy Karlštejn a Křivoklát… Inu, Pražáci…

Václav Pos, radní Hudlic

Patřím mezi starší generaci, které se příliš nelíbilo, když pan Černý natřel tank T34 na růžovo. Ovšem hodnotím jej za jeho miminka na televizní věži v Praze. Entropu nemám vůbec žádný problém, naopak umělec má právo na nadsázku a je škoda, že se za dílo p. Černého nepostavili i naši politici. Pan Vondra se zapotil při omluvách a vysvětlování, že o ničem nevěděl, to jevšak jeho nedůslednost. Czectropa je slaďoučká a mírná, chybí mi tam tunel od Plzně až do Zlína. Entropa i Vaše czechtropa se mi líbí podstatně víc než trpaslíci pana Knížáka (proti gustu žádný dišputát).

Jarmila Kloudová

Celkové pojetí Czechtropu co do jednotlivých krajů, je docela trefné, některé jsou přímo typické danému kraji, některé jsou vtipné, ale Středočeský kraj zůstal nepochopený. Když by se na tento pohled podíval cizinec, nevím, jaký by byl jeho první dojem. Docela ostudné. Chtělo by to něco originálnějšího.

Miloslav Frýdl, zpěvák, hudebník, ochotník, novinář

Původní Entropa je podle mého zajímavý nápad. Umění má zaujmout, inspirovat, provokovat… Také má být originální. Vše z toho Entropa splňuje. Jediné, co mně vadí, je, že obyčejná lež Davida Černého o dvaceti šesti spoluautorech díla, je standardně označována za mystifikaci. Proč? Je to podvod, to by mělo už konečně jasně a zřetelně zaznít. Co se týče Czechtropu: neuráží mě, nevzrušuje ani neinspiruje. Opakovaný vtip není vtipem. Mám polemizovat, zda středočeská noclehárna či karlovarské pítko s matrjoškou
jsou příliš velkou nadsázkou? Nemám k tomu chuť. Obojí je svým způsobem pravda, stejně jako to, že k Ústeckému kraji pořád ještě patří plynová maska a ke Zlínu boty. Myslím, že podobných obrazných ironií by se dalo vymyslet spousta. Já bych například střední Čechy (ale klidně i celé Česko) s čistým svědomím vykreslil jako jednu velkou skladovou halu, případně jako obří štrajchpudlickou chatařskou kolonii. A nebo jako jeden velký bilboard…?

Viktor Korček, bývalý místostarosta Berouna

Beru to tak, že tyto expozice mají poškádlit lidi a zároveňby měly sloužit k zamyšlení. Myslím, že Berounv jistém slova smyslu je skutečně noclehárnou Prahy. Měli bychom tuto skutečnost brát jako výzvu.

Vojtěch Matějček,ředitel městského plaveckého areálu Laguna

Mně se ta postel zdá dobrá, je to pravda a není se za co stydět. Ložnici mám rád a těším se do ní. Jen bych se zeptal, jak intenzivně tvůrci bojovali za chobotnici, když jí teď prezentují coby symbol Prahy. Kdyby byla alespoň přeškrtnutá.

Jana Chlupová, zastupitelka Králova Dvora

Co dodat? Výstižné a k zamyšlení. Souhlasím s vyobrazením Středočeského kraje. Jen bych si přála, abychom dokázali vytvořit takové podmínky, aby ta ložnice byla součástí domova každého z nás.

Kateřina Zusková, starostka Nižbora

Czechtropa, pokud ji člověk posuzuje s určitým nadhledem, mi připadá docela výstižná. Myslím, že Středočeský kraj z toho ještě vyšel docela dobře. Nelze popřít, že z okrajových částí se do Prahy za prací přesouvá velké množství lidí, kterří se zase večer vrací zpět do Středočeského kraje ( a potažmo dle vyobrazení i do své (snad) pohodlné postele). Viděla bych to z té lepší stránky - v dnešní době (kdy se slovo krize skloňuje ve všech pádech), tak mít práci ( kdy Praha určitě nabízí daleko vyšší možnost uplatnění) a možnost dobrého odpočinku (což snad zase symbolizuje ta postel) jek nezaplacení. Co by za to třeba jiné kraje daly.

Iva Kinclová, starostka Nového Jáchymova

Mám pocit, že pan autor nemůže být ani Čech. Moc práce si s nápadem opravdu nedal. Podařilo se mu pouze vyzdvihnout problémy, o kterých všichni moc dobře víme a myslím, že se o nich ví i v Evropě, takže nepotřebují propagaci. Zapomněl, ale na spousty krásných, typicky českých míst, měst i vesniček, které by naše kraje prezentovaly možná i vtipněji, ale určitě důstojněji. Středočeský kraj se určitě plošně nedá prezentovat jako noclehárna Prahy. Tomu se opravdu nedá vůbec zasmát. Netuším tedy jaké bylo zadání tohoto díla a kdo tuto práci panu Černému zadal, ten také musel jeho návrh schvalovat. Nebo to snad byla dobrovolná iniciativa autora?

Jan Lukeš, Nižbor

Postele pražáků mě nepřipadají urážlivě, blízkost k Praze vyzývala k rekreaci už mnohem dřív než teď, viz třeba Černošice. Možná bych tu domělou aroganci pražáků vráti obrazem: Moře věžáků a mezi nimi se krčí ve stínu mrňavá legendární hora Říp. A obraz Berounska? Co takhle nóbl autokar s turisty zaklíněný mezi krápníky ohromné jeskyně. Nebo tři autokary naskládané na sobě u zdi Karlštejna.