Bývalý místostarosta Berouna Viktor Korček se nyní vrátil s africké Keni, kde předával řediteli místní české kliniky Aleši Bártovi první brýle určené pro Afričany, které Češi věnovali v rámci charitativní sbírky. Akci Dejme brýle Africe v České republice zahájila známá oční klinika, jejíž obchodní ředitel je právě Viktor Korček. „Léčíme oční vady a řada pacientů od nás odchází a brýle již nepotřebuje. To nám vnuklo myšlenku věnovat tyto brýle těm, kteří je potřebují a pro které jsou nedostatkovým zbožím,“ popsal základní myšlenku charitativní sbírky Viktor Korček. Sbírku podporují i známé české osobnosti jako například Petr Kotvald, Tomáš Krejčíř, Jirka Mádl, Tomáš Hanák, Janek Ledecký, Petr Šmolka, Aleš Růžička, Radek Macháček, ŠtěpánkaDuchková, Ondřej Hejma, Běla Hlaváčková, Petr Janda nebo v neposlední řadě rodina Karla Vágnera.

Brýle můžete do sbírky věnovat i v Berouně

„Sbíráme všechny brýle, ale především dioptrické. Je jedno, jestli jsou dětské, dámské nebo pánské. V Berouně máme sběrné místo v počítačovém obchodě CMS a ve třetím patře obchodního domu Máj ve firmě Jiřího Langa,“ dodal Viktor Korček.

S prvními brýlemi Viktor Korček odcestoval do Keni předvečer Silvestra a prožil tam 2 nezapomenutelné týdny. Samotné oslavy Silvestra si ale tentokrát musel nechat ujít. „V Keni totiž Silvestra neslaví, zato si to vynahradí na Nový rok. Ještě pět minut před půlnocí všichni koukali na televizi a dělali, že se nic neděje. Na mě už pomalu padala dřímota a chtěl jsem jít spát. Najednou odbila půlnoc a všichni začali tancovat a jásat, bylo to pro mě velké překvapení,“ vyprávěl Viktor Korček svůj novoroční příběh.

Běloch sám mezi černochy? Zvláštní pocit

Oproti turistům, kteří si zaplatí zájezd do této úžasné země, se bývalý berounský místostarosta při návštěvě Keni dostal mezi obyčejné Afričany a mohl si jeden z nejznámějších afrických států prohlédnout tak, jaký ve skutečnosti je. Navštívil totiž i řadu místních obyvatel žijících na venkově. Velký dojem na něj udělala například 110 letá stařenka, se kterou se nezapomněl vyfotografovat. „Je hodně znát, že v Keni se daří turistice a Keňané se tomu přizpůsobují. Nabízejí neustále nějaké služby, po turistických trasách je řada stánků se suvenýry. Dostal jsem se ale i do oblasti, kde jsem tři dny neviděl žádného bělocha. Nechyběli mi, ale musím se přiznat, že je to zvláštní pocit. Člověk si uvědomí, že je někde úplně jinde a stává se středem pozornosti. Děti v autobusech si na mě sahaly, smály se. Zaujalo mě, že i miminka reagovala, všímají si, že jsem jiný,“ vyprávěl své zážitky z cesty po Keni Viktor Korček.

Keňané žijí úspěchem Obamy

Keňané podle jeho slov nyní žijí jednou důležitou věcí, a to novým prezidentem USA. Barack Obama je totiž napůl Keňan. „Je to pro ně úspěch a skutečnost, že se vlastně jeden z nich dostal na tak významné místo, jim dává obrovskou energii do života,“ popisoval reakce Keňanů na zvolení nového amerického prezidenta, který má kořeny v černém kontinentu.

Koho zajímají zážitky Viktora Korčeka z jeho cesty po Keni, může položit bývalému místostarostovi otázku. Na všechny dotazy odpoví v on-line rozhovoru, který se uskuteční ve čtvrtek 5. února od 10 hodin.