Ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích na Berounsku za uplynulý týden mírně klesly. U dvou dotázaných benzinek řidiči načepují nejprodávanější benzin Natural 95 dokonce pod třicet korun a podle odborníků by se ceny měly v následujících dnech snižovat i u ostatních čerpacích stanic.

Litr benzinu natankují řidiči nejlevněji u Šafránky v Rudné, a to za 28,80 korun. Na druhém místě skončila čerpací stanice Hypernova v Králově Dvoře, kde je rozdíl pouze deset haléřů. Naftu zde navíc šoféři natankují za nejlevnější cenu, tedy za 27,90 korun.
Naopak nejdražší benzin je nyní u pumpy Robil Oil Libečov, kde řidiči zaplatí 30,90 korun za litr. Za 30,60 mají benzin v Benolu Nižbor a v Čepru Hostomice, kde je nejdražší také nafta, a to za 29,20 a 29,30 korun za litr.

V nejbližších dnech se mají podle analytiků ceny pohonných hmot pohybovat jen o haléře. Později se to ale zřejmě změní. „Očekáváme, že do dvou týdnů ceny u čerpacích stanic přestanou klesat a začnou mírně růst,“ uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora.
„Prostor pro další zlevňování Naturalu 95 se uzavírá s tím, jak cena ropy roste,“ míní Pikora.

Českým motoristům totiž dosud nahrávalo oslabování dolaru vůči koruně, které dokázalo tlumit rostoucí ceny ropy. Černé zlato bude v nejbližších dnech podle analytiků ještě zdražovat, koruna ale podle Pikory zřejmě vůči dolaru posílí už jen mírně. „Oslabování amerického dolaru by ovšem mělo ochránit české motoristy před zdražováním,“ míní naopak analytik Colosseum Petr Čermák. Ke zdražování ropy přispívají kromě napětí v Kurdistánu na turecko-iráckých hranicích rovněž obavy o dodávky během zimy. Mnozí investoři navíc využívají ropu jako zajištění před globálně slábnoucím dolarem.

„Dokud tedy bude dolar slabý, cena ropy výrazně neklesne,“ dodal Pikora. Ceny pohonných hmot v Česku zhruba od poloviny února nepřetržitě rostly, od konce července klesají. Nafta ale od září, kdy byla zavedena povinnost přimíchávat do paliva biosložku, zdražila zhruba o 70 haléřů.
V únoru se za natural i naftu platilo přibližně 26,30 koruny za litr, hranici 30 korun pokořily ceny benzinu ve druhé polovině května.