Řidič jako každý druhý. Zastaví u čerpací stanice, natankuje plnou nádrž, ale tady veškerá podoba se slušnými řidiči končí. Výtečník totiž usedá rychle za volant svého vozu a co nejrychleji ujíždí. Bez placení, samozřejmě. „Zrovna před několika sekundami mně zase jeden ujel bez placení. Je to strašné, je jich stále víc a my to pak za ně musíme platit z vlastní kapsy,“ rozčilovala se pracovnice žebrácké čerpací stanice. Proti zlodějům benzinu často nepomohou ani kamery. „Často se nám stává, že místo skutečné SPZ zloději namontují kradené číslo,“ povzdechla si čerpadlářka. Podle jejích slov se u benzinky podobný případ opakuje zhruba jednou za měsíc. „Když se ale zvedají ceny benzinu a nafty, tak zlodějů přibývá,“ dodala.
Někteří majitelé benzinových pump se rozhodli investovat do nového zařízení, které by znemožnilo krádeže benzínu. Řidiči totiž musí zaplatit předem – a až poté jim obsluha stanice nastaví pumpu na tolik litrů pohonných hmot, kolik si zákazník zaplatil. Oslovené čerpací stanice na Berounsku a Hořovicku se zatím ale většinou k takovému kroku nechystají.
Nový systém, který by pomohl v boji proti krádežím benzinu přímo u čerpacích stanic, se líbí i Blance Podskalské z čerpací stanice ÖMV v Berouně. „Zatím jsem neslyšela o tom, že bychom takový postup měli zavádět na naší čerpací stanici. Ale
i tady se zloději setkáváme. Nám se ale osvědčil kamerový systém, díky kterému dokážeme přečíst poznávací značku a zjistit tak majitele auta,“ popsala Podskalská postup, kterým pátrají po zlodějích benzinu.
Majitel hořovické čerpací stanice Medos plánuje její rekonstrukci. „Zatím jsme klasická stará benzina, ale brzy se máme dočkat změny. Majitel počítá i s novým vybavením, kdy by řidiči platili předem,“ uvedl vedoucí stanice Richard Trčka. I zde totiž bojují se zloději. „Takový případ se stává minimálně jednou za měsíc. My pak za takové výtečníky musíme všechno sami zaplatit, a komu by se to líbilo“ povzdychl si vedoucí čerpačky. Zaměstnanci si ale podle jeho slov již dokáží případné zloděje vytipovat sami a dávají si větší pozor. „Když přijede rodina s dětmi, tak můžeme být klidní, ale u podezřelých týpků jdeme raději k pumpě a necháme si zaplatit předem a počkáme, než natankují,“ uvedl Trčka.