Na lůžkovém oddělení hořovické nemocnice se ještě včera zotavovalo osm dětí. Většina z nich bude však o Vánocích doma u stromečku. „Několik chlapců a dívek pošleme do Štědrého dne domů. Některé propustíme alespoň na jeden den,“ vysvětlil primář dětského oddělení Nemocnice Hořovice Antonín Duchan. „Malé pacienty držíme v nemocnici jen nezbytně nutnou dobu,“ dodal primář dětského oddělení.

To potvrdila i mladá maminka, která je v nemocnici se svou malou dcerkou. „Věřím, že do vánočních svátků se zdravotní stav dcery zlepší natolik, abychom mohly odjet domů. Prostředí je tu příjemné, ale doma je doma,“ uvedla Renata Babelová z Hořovic.

I senioři hořovického Domova Na Výsluní se těší na sváteční radostné chvíle. Nejenže si společně upekli vánoční cukroví a vyzdobili svůj současný domov, ale včera také navštívili výstavu betlémů v hořovickém Domě zahrádkářů. „Nedávno jsme byli dokonce pozváni na radnici. Uskutečnilo se zde setkání seniorů. Navštívily nás děti ze škol. Líbil se nám i společný výlet do Prahy,“ prozradil klient Domova Na Výsluní Jiří Kadeřábek.

Někteří senioři odjedou za svými nejbližšími. „Mnoho klientů prožije svátky se svými rodinami. Pro ostatní, kteří nemají takovou možnost, připravíme společnou sváteční večeři,“ uvedla zástupkyně ředitele Domova Na Výsluní Petra Machová.

Těm, kdo slaví svátky v domácím prostředí, doporučují lékaři střídmost. „O Vánocích vyjíždíme každoročně k dvojnásobnému počtu pacientů. Jedná se především o žlučníkové a ledvinové koliky,“ upozornil ředitel Zdravotní záchranné služby Trans Hospital Řevnice Bořek Bulíček. „Rizikovou skupinou jsou lidé, kteří byli propuštěni na několik dní z nemocnice. Je důležité, aby dodržovali nařízený léčebný režim. Nevhodná kombinace léků, jídla a alkoholu by mohla zhoršit jejich zdravotní stav,“ varuje Bořek Bulíček.