Už tradičně bylo velké množství případů ve středních Čechách a v Praze. Největší skok v podvodech však nastal v západních Čechách. Zatímco od ledna do března tam odhalili pojistné podvody za 5 milionů korun, po prvním pololetí už to bylo 18 milionů Kč.
Nejvíce podvodů se týkalo motorových vozidel a pojištění majetku. Výjimkou ale nejsou ani zfalšované nebo vymyšlené pojistné události z oblasti životního pojištění. Podle tiskového mluvčí České pojišťovny Václava Bálka se statistiky podvodů v jednotlivých městech a okresech nevedou.
Podle Václava Bálka se kuriózní případy dějí i v našem regionu.
Například pan K. z Berounska toužil tak po modelu jednoho automobilu, že mu ani nevadilo, že ze sousedního Rakouska přivezl místo ojetiny nepojízdný vrak po totální škodě. Ještě před zahájením opravy na něj však rychle uzavřel povinné ručení i havarijní pojištění. Týden poté oznámil, že vůz byl v perfektním stavu odcizen. Když si tento případ vzali pod drobnohled specialisté České pojišťovny, zjistili, že vůz byl zralý na výměnu karoserie už v zahraničí. Na pomoc si přizvali soudního znalce, který jednoznačně vyvrátil možnost takto náročné opravy vozu v daném čase a za daných technických podmínek. Klient zároveň uvedl pojišťovnu v omyl tím, že při uzavírání pojistné smlouvy zamlčel jakékoliv poškození vozidla v minulosti.
„Pojistný podvod je trestným činem, za který hrozí odnětí svobody až na 2 roky. Pokud však škoda dosáhne nejméně půl milionu korun, už se sazba zvyšuje na osm let. A v případě pojistného podvodu za pět a více milionů korun může strávit podvodník ve vězení až 12 let,“ upozorňuje Václav Bálek.