Hospodářská krize zasáhla i studenty na Berounsku. Na období letních prázdnin pro ně citelně ubylo příležitostí přivydělat si sezónními pracemi.
„Brigády na úřadu nemáme zařazené v nabídce volných míst, protože nejde o zaměstnání jako takové. Nicméně firmy mají možnost si u nás uveřejnit, že hledají brigádní pracovníky. Musím říct, že tentokrát této možnosti nevyužívají,“ upozorňuje ředitelka Úřadu práce Beroun Lenka Šmídová s tím, že zaměstnavatelé nechtějí ve složitém období recese zaškolovat pracovníky na krátkou dobu a dají přednost již zkušenému zaměstnanci.


Studenti se tak budou muset uskromnit. „Je to hrůza. Počítala jsem s tím, že si přes léto něco vydělám, abych mohla při studiích v klidu vyjít a nemusela se spoléhat na rodiče a zatěžovat rodinný rozpočet,“ stěžuje si Veronika z Osova.


Hledáním práce už strávila hodiny u internetu a žádnou brigádu v regionu nenašla. „Sedím u počítače každý den, ale přivýdělek hledám marně. Asi jsem měla začít dřív. Všechny zajímavé nabídky už jsou rozebrány,“ dodává Veronika. Brigády ale nemohou být rozebrány, když firmy s výjimkou obchodních domů studenty na práci nehledají.


Aktuální nabídka serverů zabývajících se možnostmi práce pro studenty je skutečně malá. Firmy s nabíráním brigádníků zatím váhají. „V současnosti nemůžeme říci, jestli budeme přijímat pracovníky na brigádu. Situace je v našem oboru nejistá. Nevíme, jaký bude vývoj ve výrobě, jestli budeme brigádníky potřebovat,“ naznačuje vedoucí personálního oddělení Kostalu Kateřina Nosková. Studenti se tak na prázdniny těšit nemohou. Jejich peněženky zůstanou prázdné.