Do Hořovic míří čeští vojáci. Minulý týden navštívili město zástupci Armády České republiky. Vybírají vhodné lokality pro ubytování dělostřelců. „Do Jinec by mělo přijít několik stovek vojáků a Hořovice je jedna z variant, kde by mohli bydlet,“ potvrdil informace Deníku starosta Hořovic Luboš Čížek.
Jineckou posádku by totiž do konce příštího roku měl posílit stěhující se 131. smíšený dělostřelecký oddíl z Pardubic. „Řádově se jedná o více než 500 vojáků,“ informuje kapitán Jan Šulc z Generálního štábu armády.

Podle něj se velení 13. dělostřelecké brigády, pod kterou oddíl spadá, snaží vojákům usnadnit změnu prostředí, a tak vytipovává nejvhodnější lokality, kde by mohli bydlet. „Udělali jsme armádě prezentaci města s možnostmi ubytování, seznámili jsme je s prostředím,“ říká Čížek.

Rozhodnutí, zda budou vojáci v Hořovicích bydlet, nechává armáda na nich. „Tyto záležitosti jsou vždy čistě soukromou věcí vojáků a jejich rodin. Mnozí volí jako alternativu bydlení na posádkové ubytovně. V tomto případě jsou ubytovny umístěny v Jincích a nedaleké Příbrami,“ vysvětluje kapitán Šulc.

Do Hořovic se tak každopádně nepřestěhují všichni vojáci. „Bude úspěch, pokud si naše město vybere třicet z nich,“ tvrdí starosta Hořovic. Razantně tak odmítá obavy, že by v Hořovicích, například v budově starého zámku, o který má město zájem, mohla vzniknout kasárna.

„Do využití zámku nemohu armádě mluvit. Podle mých informací s tím ale ministerstvo obrany nepočítá. Bavíme se o standardním ubytování pro jednotlivce a pro rodiny s dětmi,“ upozorňuje Čížek.

Obyvatelé Hořovic přijímají informaci o nastěhování vojska s rozpaky. „Moc nadšený z toho nejsem. Už vidím, jak jich budou plné hospody, přijdou s nimi problémy,“ obává se David z Hořovic. Větší radost z možného přistěhování mladých vojáků mají některé dívky. „Mně to nevadí, právě naopak, aspoň tu bude hodně nových chlapů,“ těší se slečna Andrea.