Oddělení evidence vozidel se poslední prosincové dny plní lidmi, kteří odhlašují nepojízdná auta. Někteří z nich chodí před úřad už v pět hodin ráno, aby se ten den ještě dostali na řadu. „Je to hrozné, před týdnem jsem na evidenci vozidel v Hořovicích chtěl odhlásit auto. Čekal jsem čtyři hodiny a nedostal jsem se na řadu. V pondělí to bylo ještě horší. Nefungoval přístroj určující pořadí a u okénka mi řekli, že bez čísla mě neobslouží,“ popisuje Stanislav Duchek z Hořovic.


Podobné potíže mají všichni návštěvníci úřadů po celé republice. V lednu totiž vstoupí v platnost zákon, podle kterého se bude za převod starých aut platit ekologická daň. Aby se lidé vyhnuli zbytečnému placení za staré vraky a nepojízdná auta, která mají stále evidovaná, hromadně je před koncem roku odhlašují.


V Berouně jsou na tom podobně jako v Hořovicích. „Ráno přijde na evidenci až tři sta lidí. Naši pracovníci za celý den mohou obsloužit maximálně dvě stě. Stížnosti zaznamenávám neustále,“ připouští vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Berouně Jaroslav Adášek. Podle jeho slov lidé nechali odhlašování vozidel na poslední chvíli, ačkoli zákon byl schválen v září.


V současné době tak mají lidé problém dostat se k přepážce s úředníkem, který jim ekologicky zlikvidované auto oficiálně zruší. Další komplikace nastává v momentě, kdy občan odhlašující vůz zjistí, že nemá potřebné dokumenty.


„Stojím tu už od pěti od rána. Hned jak jsem přišel, tak jsem se ptal paní za přepážkou, co mám mít za papíry, ale nechtěla se se mnou bavit,“ stěžuje si Pavel Vacík z Hudlic. Když přišel na řadu, dokumenty v pořádku neměl. „Stál jsem tam zbytečně. Babička zdědila po dědovi vrak, nechali jsme ho zlikvidovat, všechno mám potvrzené, ale chybí mi tu prý nějaké razítko. Podle úřednice nenabylo dědictví právní moci. Nerozumím tomu, co všechno potřebují,“ dodává Vacík.


Složitou orientaci v dokumentech pro odhlašování vozidla připouštějí i úředníci. „Je to individuální, záleží na spoustě věcí. Každopádně jsou potřeba oba technické průkazy, značky a potvrzení o ekologické likvidaci. Ale je to opravdu pro každý případ různé. Není to pravidlo,“ zdůrazňuje vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Hořovicích Milan Šnajdr.


Úředníci se lidem snaží vyjít vstříc. Denně mohou obsloužit určitý počet žádostí. „Proto přístroj na pořadové lístky později nefunguje. Když se vydá sto padesát lístku, vypínáme ho. Víc lidí neobsloužíme,“ dodává Šnajdr. V Hořovicích bude oddělení evidence vozidel otevřeno i v úterý 30. prosince. V Berouně ho mohou lidé kromě pátků navštívit každý den až do sedmnácti hodin.