Většina domácností i institucí přešla postupem času na plynová topení a alternativní zdroje tepla nemají. Od středy se do celé Evropy nedostal přes Ukrajinu žádný plyn. Česká republika odebírá z Ruska tři čtvrtiny z potřebného množství tohoto paliva.


Jak využívají plyn domácnosti a některé instituce na Berounsku? „V naší budově je centrální kotel. Dříve se topilo koksem, ale už delší dobu se jinak než na plyn topit nedá,“ popisuje ředitel hořovického gymnázia Jiří Vlček. Podobně jsou na tom i ostatní školy v regionu. Některé odebírají teplo přímo od tepláren, jiné mají vlastní plynové kotle. „Jediný alternativní zdroj by byla elektřina, ale myslím, že by to kapacitně nešlo. Kdyby tedy nastala situace, že by se netopilo, museli bychom děti poslat domů,“ dodává ředitel Jungmannovy základní školy v Berouně Ivan Souček.


„Před časem se dělalo vše pro to, aby se topení převedlo na plyn, takže jiné možnosti na školách chybí. Navíc by byl při dnešních cenách a rozpočtech škol velký přepych zachovat si i jiné způsoby topení,“ upozorňuje ředitel berounské obchodní akademie Ivan Šlemín.


Pokud by se tedy z jakéhokoli důvodu vyčerpaly zásoby plynu, školy by v mrazech, které v současnosti panují, musely zůstat pro děti zavřené. „Máme možnost vyhlásit za rok maximálně pět dnů ředitelského volna, které se ještě musí konzultovat se zřizovatelem i se studenty. Volno z důvodů jako například z nedostatku tepla, je v kompetenci ministerstva nebo hygieny,“ upřesňuje ředitel hořovického gymnázia Jiří Vlček.


Kdyby se bez topení ocitly školy, domácnosti by na tom nebyly o moc lépe. „Bytovky jsou na sídlištích zásobeny teplem z plynových kotlů. Jiný zdroj v oblastech na Hořovicku, kde jsme zřizovali kotelny a rozvody tepla my, neexistuje,“ uvádí Zdeněk Šedivý z hořovické teplárenské společnosti Teza.


Rodinné domy jsou na tom podle jeho slov podobně. „Tam je situace rozdělena do dvou kategorií. Jsou domácnosti, které se při plynofikaci zbavily kotlů na tuhá paliva. Ty jsou na dodávkách plynu závislé. Některé si však ponechaly obě alternativy. Většina lidí by ale při nedostatku plynu byla ohrožena,“ dodává Šedivý.