Chřipka je tady. Několik dnů trvající epidemie tohoto virového onemocnění v západní Evropě se postupně dostává i do České republiky. Zasažen byl i náš region.

Ačkoli se jedná pouze o ojedinělý případ identifikovaného kmenu viru, podle odborníků se dá na Berounsku a Hořovicku v příštích dnech očekávat nárůst počtu nemocných.

„V Česku chřipka je. Virus byl izolován i u dítěte z Berouna. Zatím se nemocnost na okrese ale stále pohybuje pod prahem epidemie a odpovídá sezóně. Z pondělního náběru jsme rychlým testem zjistili, že jde o chřipku typu A, podrobné výsledky ještě neznáme,“ upozorňuje vedoucí oddělení epidemiologie krajské hygieny v Berouně Alena Tatarová s tím, že podle Národní referenční laboratoře je virus identifikovaný v České republice shodný s virem použitým při výrobě vakcíny proti chřipce.

Lidé, kteří se nechali očkovat včas, tak udělali dobře.

Školy sice zatím hlásí, že nemocnost závratně nestoupá, případ hromadného onemocnění se však u nás už objevil. „Žáci sekundy jsou na lyžařském výcviku v Jizerských horách. Sedm žáků už se muselo vrátit domů. Jezdí si pro ně rodiče. Další odjede dnes. Na kurz se vypravilo šestadvacet dětí, nyní je jich tam devatenáct. Nemocní mají vysoké horečky,“ popisuje ředitel hořovického gymnázia Jiří Vlček.

Nemoci se netýkají pouze školáků

Nákaze jsou vystaveni všichni lidé, kteří setrvávají v kontaktu s dalšími osobami. Souběžně s výskytem chřipky hrozí i běžná nachlazení nebo bakteriální infekce jako záněty vedlejších nosních dutin, angíny, záněty průdušek nebo zápaly plic.

„Příznaky onemocnění chřipkou jsou horečka, bolesti svalů, kloubů, hlavy, pálení v očích, nose a krku,“ popisuje lékařka Drahomíra Lhotáková. Zároveň pacientům doporučuje fyzický klid, dostatek tekutin a spánku. „Měli by užívat i běžné léky proti horečce a bolestem svalů a kloubů, které jsou většinou volně prodejné v lékárnách. Při epidemii by lidé neměli vyhledávat akce, kde se shromaždují osoby v malém uzavřeném prostoru,“ upozorňuje Lhotáková.

Lidé by neměli podle lékařů podceňovat příznaky onemocnění. Při jejich přetrvávaní nebo postupném zhoršování stávajících potíží doporučují odborníci návštěvu lékaře nebo minimálně telefonickou konzultaci.

Všichni lidé s nemocí k doktorovi nechodí. „Minulý týden jsem se v úterý večer necítil dobře, ve středu ráno mi bylo ještě hůř a zůstal jsem doma. K lékaři jsem nešel. V práci mám nárok na dva dny zdravotního volna. V pátek jsem si vzal dovolenou,“ popisuje Jiří Ryska z Hořovic.

Nechat si napsat neschopenku se totiž lidem moc nevyplácí. „První tři dny není nárok na náhradu mzdy, takže pracující je doma zdarma,“ upozorňuje lékařka Drahomíra Lhotáková.