Lidí bez práce přibývá. Velká část významných zaměstnavatelů v našem regionu nadále propouští. „Nezaměstnanost stoupá. V současné době máme již tři firmy, které nahlásily hromadné propouštění. Předpokládám, že se objeví ještě další,“ upozorňuje ředitelka Úřadu práce Beroun Lenka Šmídová.
Podle jejích slov není snižování počtu zaměstnanců jediný způsob, kterým okolní firmy čelí malému množství zakázek a nízké výrobě. „Celá řada firem využívá možnosti přejít na uvolnění pracovníků za šedesát procent platu. Společnosti, které nemají odbory, nás žádají o povolení přejít na tento systém,“ popisuje Šmídová.
Přesto upozorňuje, že celá řada firem se snaží své zaměstnance udržet. „Stále platí, že první se propouštějí agenturní zaměstnanci. Těch je stále méně, ale zatím na Berounsku pracují,“ dodává Šmídová.
Neobává se ale, že by se při větším propouštění těchto agenturních pracovníků, kteří jsou často z východní Evropy nebo z Asie, měli tito lidé objevit na ulici. „Cizinci ze zemí mimo EU musejí mít pracovní povolení. Když skončí zaměstnání, mají povolení pouze na dané místo výkonu, takže se pak musejí vrátit domů. Jsou ale firmy, které rušení smluv s těmito pracovníky nenahlašují,“ upozorňuje Šmídová.
Přestože počet žadatelů v našem regionu roste, stále patří Berounsko k oblastem s nejnižší nezaměstnaností. Před Berounem je pouze Praha, Plzeň, Benešov a Mladá Boleslav.
„Radši bych snížila počty zaměstnanců na tolik, aby fabriky byly otevřené 5 dní v týdnu. Propouští se v takovém množství, že už by se to v těch tisících lidí ztratilo. Nyní budou všichni doma za 60 procent, časem zadarmo. A kdo mě zaměstná na jeden den v týdnu, když se to bude týkat třeba pěti tisíc lidí? Jedině v Praze, ale to dám sto padesát korun za vlak,“ uvažuje zaměstnankyně jedné z největších firem na Berounsku.
Podle Lenky Šmídové ale možnosti najít na pátky práci jsou. „Je třeba se konkrétně ptát a aktivně vyhledávat. Různé hypermarkety přijímají na určité dny, úklidové firmy na brigády. Úřad práce dlouhodobě spolupracuje s městskými úřady, ale vytvoření pracovního místa je i otázka peněz. Lidé by neměli čekat a přijít ihned, když přijdou o práci. Aspoň budou mít možnost podpory,“ uzavírá Šmídová.