Tento týden jsou školy na Berounsku zavřené. Většina dětí tráví jarní prázdniny na lyžařských kurzech. Některé se ale z různých důvodů na hory nedostanou. Rodiče tak musejí pro svoje ratolesti hledat jiný způsob trávení volného času.


Pro takové případy jsou připraveny organizace, které rodiče najdou jak v Berouně, tak i v Hořovicích. „My děláme příměstský tábor pro zájemce z Hořovicka. Děti přijdou vždy dopoledne, mají soutěže, hry, nebo si něco mohou vyrobit,“ popisuje ředitelka Domečku Hořovice Vlaďka Šlosarová.
Děti chodí i do přírody. „Mají program uzpůsobený tak, aby se něco naučily. Jsou tu celý den. Spí doma a vždy ráno přijdou a odpoledne se vrací domů. Máme jich tu dvanáct, víc by se sem nevešlo,“ vysvětluje Šlosarová, která je tento týden s dalšími dětmi na horách.


„Pořádáme dva zimní pobytové tábory pro lyžařský výcvik. Na jednom je čtyřicet dětí a na druhém třicet osm,“ dodává Šlosarová. Lyžařské pobyty jsou v Krkonoších a v Jizerských horách, kam mohou i dospělí. Rodiče zaplatí za pobyt dítěte v příměstském táboře osm set korun.


Podobná možnost, jak zabavit děti, se nabízí i rodičům v Berouně. Tady takovou službu zprostředkovává Domov dětí a mládeže. „Děti se u nás mohou na příměstský tábor ještě přihlásit. Máme jich tu jedenáct, což je normální počet. Ale do dvaceti bychom to zvládli. Právě vyrábíme keramiku. Je důležité připravit vždy něco, co děti zaujme,“ popisuje Šárka Jelínková z berounského Domu dětí a mládeže.


Připravit program na celý týden není jednoduché. „Vždy se na programu dohodneme až v pondělí, protože dopředu nevíme, jaká je sestava dětí a co je bude zajímat. Zítra jedeme do příbramského hornického muzea. V pátek pak chodíme do aquaparku, ale možná rodiče budou chtít děti už v pátek tentokrát doma. Takže koupání asi přesuneme na čtvrtek,“ vysvětluje Jelínková a dodává, že tvorba táborového programu naráží i na požadavky rodičů.


„Ti třeba ani nechtějí, aby děti do bazénu chodily, protože by se mohly nastydnout. Já musím vyjít vstříc všem a není to při organizování jednoduché,“ dodává Jelínková. V Berouně si za týden v příměstském táboře zaplatí rodiče tisíc korun.