Nejen stavět, ale také rekonstruovat

Podle nového sociálně demokratického vedení Středočeského kraje je třeba věnovat pozornost nejenom dostavbě nových pavilonů nemocnic, ale nutné jsou také rekonstrukce dosavadních budov. Jen tak prý budou nemocnice moci poskytovat odpovídající péči. „Problematické jsou zvláště některé provozy nemocnic vKladně, Příbrami a Kolíně,“ upozornil Rath, neváhaje použít výrazů „tragický stav“ či „hrozba uzavření“. Připomněl, že vtěchto nemocnicích byly dlouhodobě zanedbávány investice do údržby. „Mladá Boleslav je na tom lépe – ale v Kladně byly poslední větší investice před třiceti lety,“ demonstroval hejtman na příkladu, proč se nemocnice potýkají shnijícími stoupačkami, netěsnými okny – a také proč pacienti leží na pokojích se šesti či sedmi lůžky a na padesát lidí připadá jedna toaleta.

Experti posoudí možnosti dluhu

„Aby se nemocnice změnily, musí do nich plynout další miliardy,“ zastává se hejtman Rath oboru, zněhož vzešel a vněmž si i vyzkoušel působení na postu ministra. Konkrétní odhad představuje 3,97 miliardy. „Můžeme na to rezignovat,“ naznačil jednu zvariant, která by znamenala, že vnemocnicích zůstane vše při starém. „A druhou cestou je navýšit úvěr,“ doplnil stím, že vše ještě musí být otázkou rozprav vkrajském zastupitelstvu. „Bude to zajímavá debata – a sám jsem zvědav, jak dopadne,“ podotkl hejtman. Sám prý zatím nechce zaujímat žádné stanovisko. Podle vlastních slov si počká na výsledky rozborů bankovních expertů, kteří nyní podle jeho zadání zvažují, jaké zadlužení kraj unese. „Zatím na tom dělá ČSOB – a chceme o totéž požádat ještě jeden bankovní dům,“ doplnil.
Část zpotřebných financí by měla plynout zevropských peněz. Středočeským nemocnicím – vedle těch krajských také městským – má totiž být určeno 600 milionů korun na projekty podporované fondy Evropské unie. To, že představitelé kraje vypsali výzvy kpředkládání projektů právě vtéto oblasti, vyvolalo rozčarování mezi starosty. Ti totiž počítali smožností získat příspěvky na rozvoj měst a obcí. Takové projekty si ale vzhledem k tomu, že prioritu tentokrát dostaly nemocnice, musejí schovat do šuplíku.

Ve skutečnosti ještě dvě miliardy navíc

Čtyři miliardy korun ale nejsou jedinou obrovskou částkou, která by podle představ Rathovy administrativy měla zlepšit prostředí vnemocnicích zřizovaných krajem. Měl by se knim přiřadit i dvoumiliardový úvar přijatý na rekonstrukci nemocnic vPříbrami a vKladně vrámci takzvaných generelů (jde o dostavby nemocničních pavilonů, jejichž přípravy nechal Rath po svém nástupu do funkce pozastavit). Vyčíslená suma 3,97 miliardy jde nad rámec těchto generelů.


Částky potřebné na rekonstruování všech nemocnic zřizované Středočeským krajem podle expertního posudku:
Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov 948322900 Kč
Oblastní nemocnice Kladno 1211833 882 Kč
Oblastní nemocnice Kolín 435715940 Kč
Oblastní nemocnice Mladá Boleslav 892500000 Kč
Oblastní nemocnice Příbram 482260590 Kč
CELKEM 3970633312 Kč

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje