Nezaměstnanost opět roste. Na Berounsku se počet lidí bez práce zvýšil dokonce nejvýznamněji ze všech regionů Středočeského kraje. „Zaměstnavatelé skutečně i nadále propouštějí. Nedá se ale říci, že by některá z firem úplně končila. Jde o průřezové omezování výroby u většiny podniků. Na březen máme opět nahlášené hromadné propouštění,“ upozorňuje ředitelka Úřadu práce v Berouně Lenka Šmídová.


Nárůst míry nezaměstnanosti, který se na konci února zastavil na hodnotě 4,7 procenta, tak bude i v následujícím období pokračovat.
Přestože berounský region patří stále mezi oblasti s nižší mírou nezaměstnanosti, v únoru se u nás zvýšila o šest desetin procenta, což je nejvýraznější nárůst v celém Středočeském kraji.


Pro lidi bez práce je stále složitější najít si nové zaměstnání. „Hledám práci už dva měsíce a tady v Berouně nic není. Dělal jsem brigády, a tak jsem se ani nepřihlásil na úřad práce,“ svěřil se Oldřich Malý z Berounska.


Uvažuje i o rekvalifikaci. „Dělal jsem vše kolem stavebních prací. Investoři nechtějí platit firmám, takže stavebnictví stagnuje,“ vysvětluje Malý.

Zkuste jiný obor


O rekvalifikační kurzy je s nárůstem počtu lidí bez práce stále větší zájem. „Když se zvýšila nezaměstnanost, tak narostl i počet žádostí o kurzy. Nejčastěji jde o výuku práce s počítačem. Zájem je i o účetnictví. V poslední době je pro hodně lidí atraktivní i masérský kurz,“ vyjmenovává referentka trhu práce Kateřina Jansová.


Do rekvalifikačního kurzu se může přihlásit každý. Existuje jediné kritérium. Zájemce si přeškolení vyhledává sám a musí si zvolit takový kurz, po kterém má šanci zaměstnání najít.

Zaplatí to stát


„Rekvalifikace jsou hrazeny ze státního rozpočtu. Lidé neplatí nic. Navíc jim po dobu kurzu náleží i podpora, a to i přesto, že už nemají na dávky nárok,“ popisuje Jansová. Žadatelé o zaměstnání a o rekvalifikační kurz vyplní na úřadu práce příslušný formulář s tím, že by měli mít kurz už vybraný.


“My jim tu ale můžeme samozřejmě poradit, na úřadu je k dispozici i psycholog,“ dodává Jansová. Žádostí se následně zabývají a schvalují ji pracovníci úřadu práce. „Dostat se do kurzu trvá minimálně měsíc. Ale bývá to i déle,“ upozorňuje referentka trhu práce.


Záleží totiž také na dostupnosti vybraného kurzu a na možnostech školitelů. Navíc s nárůstem počtu zájemců budou kurzy nejspíše stále obsazenější.