Na zahradě jedné z místních chatek někdo v době od 2. ledna do 14. března pokácel celkem šest vzrostlých stromů. Na zahradě zůstaly ležet čtyři třicetileté jedle, ořech a dagleska tisolistá.


Majitelku na prořezanou zahradu upozornili sousedé. Ta následně kontaktovala starostu Točníka a událost nahlásila na policii. „V sobotu mi majitelka volala, jestli obec v této oblasti nepovolila nějaký prořez. Nic takového se ale nestalo,“ popsal událost starosta Točníka Petr Mol.


Případ dále řeší policie. „Prošetřujeme to jako podezření z trestného činu poškozování cizí věci. Škoda je předběžně vyčíslena na 80 000 korun,“ uvedl vedoucí zdického obvodního oddělení policie Pavel Kincl. Uvedená částka odpovídá podle jeho slov znaleckému posudku, který si majitelka před pěti lety, kdy pozemek zdědila, nechala vypracovat.


O případ se zajímá i inspekce životního prostředí. Nejspíš totiž došlo nejen k poškození cizího majetku, ale i k narušení přírody v lokalitě. Stromy podle policie rozhodně nepokácel amatér. „Musel to udělat člověk, který s pilou umí pracovat. Stromy jsou přesně položené. Viníkovi hrozí až jeden rok vězení, zákaz činnosti, nebo peněžitý trest. Inspekce životního prostředí by měla mít vlastní správní řízení,“ dodal Kincl.


Jaký mohl mít vandal s motorovou pilou na poničení zahrady zájem, zůstává zatím neobjasněno.
Nabízejí se sousedské problémy, nebo pokus majitelů obejít zamítnuté povolení obce stromy na zahradě pokácet. „To je vysoce nepravděpodobné, majitelka má k zahradě citový vztah,“ dodal Kincl.