V Neřežíně došlo k vážnému poškození životního prostředí. K necitlivému zásahu do rovnováhy zdejšího biokoridoru se odhodlali majitelé bývalého mlýna a přilehlých pozemků. „Úřad v Hořovicích vydal po našem souhlasu povolení na úpravu vodního toku proti účinkům velké vody. Na tomto pozemku se skutečně při deštích vylévá potůček. Co tam ale udělali, nás zarazilo,“ popisuje starosta Chaloupek Jiří Chvojka.

Na zahradě, kde se původně nacházela unikátní květena a hmyzí společenstva, se začalo po vydání povolení pracovat těžkou technikou. „Tok majitelé rozvedli do několika větví, navezli tam tuny kamene, přeryli celý pozemek a z betonových panelů vytvořili přístupovou cestu. V místech, kde byly mokřady, koukají plastové trubky z drenáží. Nechápu, jak to mohli udělat,“ krčí rameny starosta.

Obrátil se tedy na Alenu Jirků z odboru životního prostředí v Hořovicích. „Místo jsme viděli a předali jsme celou záležitost inspekci životního prostředí,“ informuje Jirků. V Praze se inspekce celou kauzou zabývá. „Dostali jsme z Hořovic podnět a naši pracovníci se na místě už byli podívat. Majitel pozemků je na ně však nepustil. Takže zatím nemůžeme udělat žádný závěr,“ upozornila tisková mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová s tím, že nyní zvažují další kroky. „Protože s námi majitel nekomunikuje, budeme muset nejspíš přizvat i policii. On nás na pozemky totiž pustit musí. Pak budeme moci vést šetření na místě a následně správní řízení,“ dodává Awwadová.

Majitelem pozemků je soukromá společnost. „Bydlí tam herečka Míša Mauerová s přítelem. Mrzí mě, že se v novinách radovala, jak se jí tu líbí. Pak udělají tohle,“ lituje starosta. Vyjádření majitelů pozemku se Deníku nepodařilo zjistit.