Centrem města Žebrák denně projede až několik stovek kamionů. „Je to strašné. V domech okolo silnice se klepou okna, nemohu pustit děti samotné ven. Ty náklaďáky tu snad ani nedodržují rychlost,“ zlobí se jedna z obyvatelek příliš rušné silnice.


Komunikace sloužila před vytvořením dálnice D5 jako hlavní silniční spoj Prahy a Plzně. Nákladní automobily tak mohou využívat relativně kvalitní a širokou silnici namísto placené dálnice.


Lidem ale přítomnost kamionů vadí již delší dobu. Jejich nespokojenost vyvrcholila sepsáním petice, kterou předali městskému zastupitelstvu. To s jejím obsahem souhlasí a řešením situace pověřilo starostu města Daniela Havlíka.


Starosta dostal za úkol vyjednat omezení rychlosti pro kamiony ve městě a zajistit častější kontroly dopravní policie. „Domluvili jsme se s policií na tom, že v Žebráku budou častější kontroly. Už jsme zaregistrovali dvě. Zároveň by měla být při průjezdu Žebrákem omezena rychlost. Podali jsme žádost o přechodnou úpravu provozu z důvodu poškození komunikace,“ informuje Starosta Žebráku.


Nákladní automobily by tak v dohledné době měly, pokud vůbec do města zajedou, dodržovat třicetikilometrovou rychlost. „Snad je to od dalších cest městem odradí. V takovém případě se jim cesta mimo dálnici už nemůže vyplatit, ztratily by moc času,“ uvažuje nespokojená obyvatelka města.