Hořovický park Panská zahrada, který pro pěší spojuje sídliště Višňová s náměstím, v současné podobě nevyhovuje maminkám s dětmi, které ho navštěvují.


V zahradě je jen malé dětské hřiště s pískovištěm a skluzavkou. „Největším problémem je neoplocené pískoviště. Písek v něm není vhodný. Navíc tam mají volný přístup psi, kteří mohou do písku kálet. Skluzavka je propálená, jako by o ní někdo uhasínal cigarety,“ popisuje maminka Jana z Hořovic.


Na nedostatky veřejného prostoru určeného dětem naráží více rodičů. „V současné době tam žádný písek ani není, ale do parku chodíme se synem rádi. Možná by někdo mohl popřemýšlet třeba o stánku s občerstvením. Zahrada by pak byla ještě atraktivnější,“ uvažuje Martin Jedlička.


Město hodlá v nejbližších dnech vrátit hřiště do původního stavu. „Navezeme tam nový písek. Na zimu se totiž vybírá. O skluzavce také víme a opravíme jí,“ ujišťuje Roman Jetel z technického a dopravního odboru Městského úřadu v Hořovicích. Problém s volně pobíhajícími psy ale podle něj město řešit nemůže. „Nevím, jak ochránit pískoviště. Na oplocení je příliš malé. Je na každém majiteli psa, aby neporušoval městskou vyhlášku a měl zvíře na vodítku,“ upozorňuje úředník.


V Hořovicích mají majitelé psů nově k dispozici koše se sáčky na exkrementy. „V Panské zahradě ale chybějí. Přestože tam chodí stále více lidí se psy. Na druhou stranu jsem je viděla v Dražovce, což je pro mě nepochopitelné. Proč mám po svém psu uklízet v lese? Jinde jsem navíc sáčky nezaznamenala,“ diví se Alena Hokerová.


„Pravda je, že sáčky v Panské zahradě nejsou. Umisťovalo se jich dvaadvacet podle rozhodnutí radních. Jejich instalace a projekty dalších dětských hřišť jsou reakce města na podněty občanů,“ vysvětluje Roman Jetel.


Dětských hřišť je v Hořovicích několik. V současnosti si maminky s dětmi pochvalují především prolézačky a pískoviště ve Višňovce. „Když jsme v Hořovicích, tak tam s dcerou chodíme rádi. Je tam čisto, hřiště je oplocené a maminky se mohou posadit na lavičky,“ pochvaluje si Jana Havránková.
Nic podobného se ale v Panské zahradě zatím nechystá. „V Hořovicích jsou naplánovaná nová hřiště, v tomto parku se zatím nic měnit nebude,“ dodává Roman Jetel.