Stavba zahrady na pozemku, který spadá podle územního plánu obce Chaloupky do biokoridoru s unikátním rostlinstvem, pokračuje. „Věřím, že neděláme nic špatného. Postupujeme podle stavebního povolení a všechny práce dopředu nahlašujeme úřadům,“ tvrdí majitel pozemku Milan Kožíšek.
Starosta Chaloupek Jiří Chvojka vidí celou situaci jinak. „Povolení se vztahuje pouze na drobnou úpravu toku malého potůčku. Zahradník, který terén upravuje, nás žádal o povolení vysázet nějaké stromy na zpevnění břehu. Co se tam nyní děje, ale není možné,“ upozorňuje starosta.

Na pozemku se už prý pracovat nemělo

Podle jeho slov nařídil odbor životního prostředí v Hořovicích majiteli pozemku okamžité ukončení činnosti v oblasti biokoridoru.
Zahrada se však buduje dál. „Starosta tu byl asi šestkrát a vždy nám naše záměry odsouhlasil, nechápu jeho postoj. Navezené kameny použijeme na vytvoření koryta potoka. Na pozemku bude tráva tak, jako byla před tím. Příroda zůstane zachována,“ brání se Kožíšek, který nyní čeká na rozhodnutí České inspekce životního prostředí.

Postupuji správně, tvrdí majitel

Výsledek šetření inspekce by měl být znám do čtrnácti dnů. „Nemám obavy, že inspekce rozhodne v náš neprospěch. Přál bych si, aby každý, kdo provádí práce na svém pozemku, postupoval jako my,“ dodává majitel pozemku, ke kterému nechal vybudovat příjezdovou cestu.


Položené betonové desky mají po dokončení prací zmizet. „Pan Kožíšek si neuvědomuje rozdíl mezi tím, co je krásné a tím, co respektuje životní prostředí a původní ráz krajiny. Chyba byla, že se nepřišel na obecní úřad informovat, co na tomto pozemku může dělat,“ dodává starosta Chaloupek s tím, že předal na městský úřad v Hořovicích žádost o zahájení řízení o zrušení stavby.


„Zatímco dostal majitel zákaz pokračovat v činnosti, na pozemku vyrostl dřevěný přístřešek. Věřím, že inspekce životního prostředí bude postupovat rázně a další aktivitu na pozemku znemožní,“ uzavírá Jiří Chvojka.


Odbor životního prostředí Městského úřadu v Hořovicích nechce situaci komentovat s odvoláním na šetření České inspekce životního prostředí. Ta by podle slov Milana Kožíška měla rozhodnout do dvou týdnů.