Cestovní kanceláře na Berounsku a Hořovicku prosperují i přes pokračující hospodářskou recesi. Zájezdů se překvapivě neprodává méně, než v minulém roce. „V letošním roce nabízely cestovní kanceláře spoustu zájezdů za výhodné ceny, a tím možná zlákaly i lidi, kteří s letošním výletem k moři váhali. Mně samotné se podařilo koupit zájezd pro dvě osoby za cenu jednoho,“ říká Klára z Hořovic.


Lidé se navíc zajímají stále častěji i o dříve výjimečné destinace. „Prodali jsme zatím čtyři a půl tisíce zájezdů. Pokles jsme nezaznamenali. Zájem je naopak i o exotické destinace jako Kuba,“ popisuje Jiří Sklenář z CK Osvěta.


Cestovní kanceláře totiž lidem nabízejí oproti minulým sezónám mnohem více výhod. „Možná z obavy před úbytkem zákazníků se cestovní kanceláře rozhodly prodloužit nabídky prvních momentů. Potrvají do konce dubna. Poté se začnou prodávat zájezdy na last minute,“ upozorňuje ředitel Info travel Radek Beňo.


Někteří lidé mohou mít problémy dostat v zaměstnání na vhodný termín dovolenou. „V naší firmě nám již na začátku roku sdělili, abychom si nechali týden dovolené na Vánoce, takže se může stát, že budeme nuceni zůstat doma i o letních prázdninách. Ale spíše se nucené volno bude týkat zaměstnanců z výroby, kterým může vedení naplánovat dovolenou podle zavření závodů našich zákazníků,“ myslí si Klára z Hořovic.


S tím, že by lidé odříkali zájezdy kvůli zrušené dovolené, se cestovní kanceláře zatím nepotýkají. „Lidé mohou navíc využít širokou nabídku pojištění zájezdu. Většina klientů si ho sjedná s cestovní kanceláří hned při koupi. Dříve bylo pojištění povinné, dnes je volitelné. I tak se lidé pojišťují a vyplatí se jim to,“ uvažuje Beňo.


Zajímavou novinkou, kterou cestovní kanceláře lákají lidi ke koupi zájezdů, je takzvané šrotovné. „Lidé mohou vyměnit už koupený laciný pobyt někde v České republice za zlevněný pobyt u moře. Další novinkou je i dítě zdarma až do osmnácti let,“ popisuje Jiří Sklenář. Podle něj je jediný rozpor v uvažování cestovních kanceláří v zavedení příplatků za last minute. „Některé velké cestovky začaly prodávat zájezdy v last minute s příplatkem, takže se to lidem nakonec nemusí ani vyplatit,“ uvažuje Sklenář. Nově mohou lidé využívat i pojištění proti ztrátě zaměstnání.


Člověku, který přišel o práci a nemůže si dovolit odcestovat, vrátí pojišťovna podle odborníků až osmdesát procent z ceny. Podle některých lidí se České republiky hospodářská krize ještě nedotkla tak významně, aby cestovní ruch ohrozila. „Myslím, že Češi krizi zatím ještě moc nevnímají, takže si letos budou chtít ještě užít. Aspoň ti, kteří práci ještě mají a krizi zatím moc neregistrují,“ domnívá se Alena Hokerová z Hořovic.