Blíží se opět čas dovolených a lidé se v současné hospodářské situaci rozhodují, jakým způsobem investovat do rekreace. Ekonomicky výhodný pobyt u moře v Chorvatku s vlastní dopravou se ale nemusí vyplatit každému.


Nejdražší dovolenou v životě se stala před dvěma lety cesta vlastním autem do Chorvatska Janu Chmelovi z Komárova. „Rok předtím jsem koupil auto z Německa za 350 tisíc a až do výletu jsem do jeho vybavení další desítky tisíc investoval,“ začíná svůj příběh Honza.


Na cestě k moři ho společně s přáteli zastavili na slovinských hranicích. „Celník nám vzal pasy a papíry od auta kvůli ověření a prolustrování. Postupně se celá celnice chodila dívat na můj štítek v motoru. Nakonec nás ale pustili a já jsem si oddechl, že auto mám v pořádku,“ popisuje Honza.


Dovolenou si s kamarády užili a na cestě domů jeli opět přes stejný slovinský hraniční přechod. Kontrola začala nanovo. „Hlavní technik opět běhal ke štítku v motoru a zpět jako před čtrnácti dny. Za hodinu nám oznámil, že jde o falsifikát a že je auto kradené,“ dodává Honza.


Passat musel být odstaven a Honza i jeho kamarád zůstali v tričku a v kraťasech stát za hranicemi.


„Vyhodili mě z kanceláře se slovy, že tohle je hraniční přechod, že tady nesmím stát, ať jdu pryč. Naštěstí jsme nakonec sehnali odvoz autobusem, který nás dostal do Prahy,“ pokračuje Honza. Po návratu domů se řidič bez auta nechtěl svého vozu vzdát. Teprve v tu dobu začal vyčerpávající boj o auto, které skončilo na expertíze v Mariboru, kde s českou stranou odmítali komunikovat.


„Jediná naše záchrana byl známý z Německa, bývalý ředitel místní pojišťovny,“ upozorňuje Honza. Díky jeho obětavé práci se rodina hlavního aktéra příběhu dostala na německou policii a do kontaktu s úřady. „Auto totiž bylo skutečně kradené. Z celnice vůz odvezli do Německa, kde ho chtěli prodat.
12. února následujícího roku zavolal známý z Německa, že auto můžeme znovu koupit za 8 000 eur. Neváhal jsem za něj znovu zaplatit,“ dodává Honza.
Dostal další dva klíče od auta a servisní štítek. Majitel bazaru překvapeně prohlásil, že Honza je jeden z tisíce lidí, který své auto dokázal takovýmto způsobem dostat zpět.


„Potom jsem nasedl do svého milovaného kočáru, nastartoval a pašík okamžitě chytnul,“ uzavírá Honza. Výlet do Chorvatska ho tak navíc stál téměř rok stresu a 8 000 eur.