Budoucí maminky navštěvují hořovickou nemocnici dlouhou dobu před porodem. Nejde jen o nutná vyšetření. Nemocnice nabízí těhotným ženám i jejich partnerům kurzy, ve kterých se na den D a na následnou péči o potomka mají připravit.

„Nemocnice Hořovice pořádá první tři pondělí v každém měsíci lekce pro těhotné a jejich partnery. Odehrávají se po obědě v prostorách transfuzní stanice a střídají se porodnická a novorozenecká témata,“ informuje mluvčí nemocnice Tomáš Šebek.

Kurzy jsou vhodné i pro tatínky

Semináře vedou lékaři se sestrou nebo porodní asistentkou. „Lekce pro těhotné a jejich partnery začínají v půl druhé a trvají až tři hodiny. Jejich náplní je příprava těhotné maminky na porod a s ním související otázky. Možná a dokonce vhodná je i účast tatínka. Zvláště v případě, že chce být přítomen u porodu,“ popisuje Šebek.

Těhotné jsou poučeny teoreticky i praktickými ukázkami. „Tematické okruhy obsahují informace o výživě těhotných, porodu včetně pohledu ze strany porodníka, psychologii přítomnosti otce u porodu, epidurální analgezii i císařském řezu a jeho významu pro matku a dítě,“ říká primářka neonatologického oddělení Zdena Sýkorová-Bartáková.

Maminky si poradí i po porodu

Na každé druhé pondělí v měsíci nemocnice připravila školení s novorozeneckou tematikou. „Za použití videozáznamů se probírají především rady pro správné kojení, styly a techniky, péče o prsy a vůbec prosazování kojení v duchu konceptu Baby Friendly Hospital, tedy nemocnice přátelské k dětem,“ pokračuje mluvčí nemocnice. „Nedílnou součástí našich seminářů jsou i informace o ošetřování novorozence v porodnici i doma, podstata systému rooming-in, význam otce pro zdravý vývoj dítěte nebo například praktické ukázky koupání a ošetřování dítěte,“ dodává primářka neonatologického oddělení.


V porodnici U Sluneční brány přivedla na svět svoji Kristýnku i Pavlína Vlasáková. „Ve skutečnosti bylo všechno mnohem náročnější, než to vypadalo. Člověk si představuje, jak to bude jednoduché, když všechno nastuduje, ale každé miminko je potom jiné a realita je naprosto individuální. Novorozenecký kurz mi velmi pomohl v praktických otázkách. Ostatní je už na mně a na Kristýnce,“ svěřuje se novopečená maminka.
Kurz pro rodičky není zadarmo. Za jednu lekci si budoucí maminky zaplatí 150 korun.

Školení pro budoucí maminky

Lekce pro těhotné a jejich partnery........první a třetí pondělí od 13.30 hodin
Novorozenecká tematika.......................druhé pondělí v měsíci od 13.00 hodin
Cena za kurz.......................................150 korun za osobu a den
Další informace včetně instruktážních videozáznamů kojení, virtuální prohlídky porodnice a oddělení šestinedělí a neonatologie naleznete přímo na internetových stránkách nemocnice na adrese www.nemocnice-horovice.cz. Obsahují i kompletní informace o všech odděleních, rozsáhlou fotogalerii a řadu praktických rad pro klienty a pacienty.