Přestože je původem z Gruzie, ví toho Maya Darchia o historii a kultuře naší země více než většina rodilých Čechů. Doktorka pedagogie a kandidátka věd se cítí být doma v Berouně.

Jak jste se dostala do České republiky?
Do České republiky mě pozvala Karlova univerzita, abych spolupracovala na knize o odkazu Jana Amose Komenského. Jsem jedním z autorů. Na knize spolupracoval cely tým sedm let.


Proč univerzita oslovila právě vás?
Pocházím z Gruzie, narodila jsem se v Tbilisi, kde jsem i vystudovala státní univerzitu. Můj děda byl komeniolog a na Karlově univerzitě ho znali velmi dobře. Věděli, že pokračuji v jeho stopách. Nabídli mě tedy spolupráci na knize na pedagogické fakultě.


Kdy jste se rozhodla, že u nás zůstanete?
V Gruzii začala válka, rozhodla jsem se tedy kvůli svým dětem zůstat tady.


Proč jste si vybrala pro život v Česku právě Beroun?
Můj starší syn se dostal do Berouna na gymnázium. Město nám nabídlo státní byt. Pak jsme dostali české občanství a v privatizaci jsme mohli byt koupit. To jsem už pokračovala ve vědecké činnosti na katedře pedagogiky na univerzitě.


Vaše děti se narodily už v Berouně?
Moje děti se narodily v Gruzii, ale vyrůstaly už tady a jsou to opravdoví Češi, i když syn pracuje v Londýně. Přišla jsem sem s manželem, ale ne všichni se dovedou přizpůsobit cizímu prostředí, takže se raději vrátil domů.


Vracíte se někdy do Gruzie?
Já mám rodiče v Gruzii, jsou vysokoškolští pedagogové. Jsou ve věku, kdy by asi těžko dokázali opustit zemi. Snažím se je alespoň jednou do roka navštěvovat. Ale v Tbilisi je stále neklid. Ačkoliv se nezajímám o politiku, tak je mi jasné, že situace v Gruzii není jednoduchá.


Jak se žije cizinci v Berouně?
Možná to není pro všechny cizince typické. Já jsem ale v Berouně velice šťastná. Byli to Berouňáci, kteří při mně stáli jako nejlepší přátelé v době, kdy jsem se nastěhovala a překonávala všechny počáteční problémy. Když mi někdo namítne, že nejsem Češka, odpovím, že jsem Berouňačka. Jsem tu už dvacet let a cítím se tu jako doma. Mám tu spoustu přátel. Všem bych přála, aby měli jejich známí stejné sociální cítění jako lidé tady.


Vídáte se s jinými cizinci na Berounsku?
Nejsem takový typ člověka, takže mám málo známých cizinců. V kontaktu jsem s nimi jen při akcích pořádaných velvyslanectvím.


Je mezi českou a gruzinskou kulturou velký rozdíl?
Gruzie je založená na křesťanské a evropské kultuře, takže mezi našimi národy takové rozdíly nejsou. V Gruzii je například velice silná škola komeniologie, takže na Českou republiku mají někteří Gruzínci úzkou vazbu. V mentalitě určitě rozdíl je. Tady je větší klid, tolerance a porozumění.


Práce na knize o Komenském vám už skončila, co vás tedy v současnosti zaměstnává nejvíce?
V srpnu odlétám do Ameriky. Momentálně pracuji na programu spolupráce na SOU a SOŠ Beroun Hlinky s jednou střední školou v Americe v Clifftonu v New Jersey. Chtěli bychom vytvořit společný studijní program a navázat spolupráci i na úrovni studia jazyků.