Růst míry nezaměstnanosti se na Berounsku v květnu zastavil na hodnotě 5,3 procenta. Za poslední měsíc dokonce mírně stoupl počet nabízených volných míst na berounském úřadu práce. „Samozřejmě je to především díky sezónním pracím. Někteří zaměstnavatelé ale získali i nové zakázky, takže nabrali zpět propuštěné zaměstnance,“ popisuje situaci v regionu ředitelka Úřadu práce Beroun Lenka Šmídová.


Podle ní se sice v současné době trh práce v regionu stabilizoval, ale v podzimních a zimních měsících dojde k dalšímu propadu zaměstnanosti. Současná situace na Berounsku totiž hospodářskou krizi připomíná jen vzdáleně.


Například v Německu jsou na tom podniky daleko hůře. „Tady si nikdo neumí ani představit, jak vypadá krize. Pracuji v Německu a problémy jsou tam patrné na každém kroku. Lidé pracují jen tři dny v týdnu. Nikdo zbytečně neutrácí, takže jsou prázdné restaurace, bary nebo kina,“ přibližuje atmosféru u našich sousedů Stanislav Cibulka.


Květnové statistiky ukazují, že takový scénář lidem na Berounsku zatím nehrozí. Zvýšil se dokonce počet nabízených volných pracovních míst. „Tento ukazatel ale tentokrát není tak jednoznačný. Firmy totiž počítají s tím, že přijmou cizince, takže udržují volná místa,“ vysvětluje Lenka Šmídová s tím, že tomu se úřad práce brání. „Pokud nejde o vysoce specializovaná místa, nabírání zahraničních pracovníků firmám nepovolujeme,“ dodává ředitelka úřadu práce.


Další komplikace nastanou v době, kdy skončí smlouva krátkodobě najatým pracovníkům. Zaměstnavatelé v regionu totiž nové zakázky nepřeceňují, a tak zaměstnance nabírají jen na několik měsíců. „Stále je to lepší, než kdyby byli lidé doma na podpoře,“ uzavírá Lenka Šmídová.