O víkendu se opět mění doby odjezdů a příjezdů vlaků. Úpravy jízdních řádů se týkají především spojů mezi Prahou a Plzní. Nejvíce tak ovlivní život lidem na Berounsku a Hořovicku. „V souvislosti se stavebními pracemi na třetím železničním koridoru mezi Prahou a Plzní dojde ke změnám na tratích 170 z Prahy do Chebu, 171 mezi Prahou a Berounem a 172 ze Zadní Třebaně do Lochovic,“ vyjmenovává hlavní úpravy tiskový mluvčí provozu osobní dopravy Českých drah Petr Šťáhlavský.


Nejdůležitější změnou je přesun odjezdu většiny vlaků z Prahy o pět minut dopředu. Vlaky ovlivní i harmonogram autobusové dopravy. „O nových jízdních řádech Českých drah jsme se dozvěděli od Krajského úřadu. Máme připraveny úpravy v autobusové dopravě především na Hořovicku,“ upozorňuje Miroslav Vacek z dopravní společnosti Probo bus.


Změny by podle železničářů měly lidem spíše pomoci. „Cílem úprav je zlepšit vazby přípojů jednotlivých spojů,“ říká mluvčí drah Petr Šťáhlavský.
Přesto posuny v jízdním řádu ovlivní některým lidem zásadně pracovní režim. „Denně dojíždím do Prahy za prací a už nyní jsem si se zaměstnavatelem musel domluvit úpravu pracovní doby, abych stihl vlak a nemusel čekat hodinu na další. Takže i takto nepatrný posun bude znamenat další problémy, protože buď mi zaměstnavatel znovu vyhoví, nebo budu muset jezdit až o hodinu později,“ obává se jeden cestující z Hořovicka. Na druhou stranu se najdou i lidé, kterým změna naopak vyhovuje. „Já to jenom uvítám. Alespoň budu z práce doma dříve. Těch pět minut stejně na vlak na nádraží čekám,“ tvrdí Jiří Ryska z Hořovic.


Důležité je především, aby byli lidé o změnách v jízdních řádech včas informováni. Tabule s novými řády už jsou několik dní vyvěšeny na nádražích, kterých se změny dotknou. „O tom, že vlaky budou jezdit jinak, vím už týden. V pokladně v Hořovicích cestující již několik dní informují. Takže si myslím, že lidé, kteří jezdí pravidelně, o změnách vědí dostatečně dopředu,“ dodává cestující z Hořovic.