Na autobusovém nádraží v Hořovicích je špatně umístěný přechod pro chodce. Alespoň to tvrdí někteří místní obyvatelé. Námitku přednesl na posledním veřejném zasedání zastupitelstva města jeden ze zastupitelů Vladimír Votruba.


Podle něj je přechod umístěn příliš daleko od nejkratší cesty od autobusu do školy. Děti pak místo aby chodily po přechodu, běhají mezi auta o padesát metrů jinde. „Dcera jezdí do Hořovic do školy autobusem. Sama přiznala, že skutečně nikdy po přechodu nešla,“ říká Jana Valtová ze Žebráku. „Je to moc daleko. Nikdo přechod nepoužívá. Jenom se rozhlédneme a jdeme rovně,“ dodává její dcera.


Zebra je na tomto místě namalována již dlouho a podle starosty Hořovic ani jinde být nemůže. „Zákon nám neumožňuje postavit přechod jinde. Je tam hasičská stanice a garáže, přechod je umístěn v jediném možném místě,“ upozorňuje starosta Luboš Čížek a dodává, že změnu v organizaci dopravy by přinesla rekonstrukce nádraží podle již mnohokrát zmiňovaného projektu.


„Plán nového autobusového nádraží počítal s celkovou reorganizací komunikací včetně jejich rekonstrukce. Já pouze mohu poněkolikáté konstatovat, že město Hořovice udělalo pro získání dotace vše, co bylo v jeho silách. Nyní realizace projektu závisí opravdu na jiných institucích,“ dodává starosta v narážce na průtahy a oddalování rozhodnutí o přidělení dotace na přestavbu nádraží od Středočeského kraje.


Projekt prošel různými posudky a nutnými studiemi a od dubna letošního roku se stále čeká na podpis smlouvy o poskytnutí dotace. Den podpisu byl již několikrát změněn. Podle posledních informací by alespoň datum rozhodnutí mělo být známo do pátku. „Termín by měl být určen do konce týdne. Na zasedání Výboru regionální rady budou předloženy všechny vyhodnocené projektové žádosti přijaté v rámci výzvy číslo 20, tedy i žádost města Hořovice na autobusové nádraží,“ informuje náměstek ředitele Úřadu regionální rady Středočeského kraje Václav Chytil.


Přechod pro chodce na náměstí Boženy Němcové každopádně zůstane tam, kde je. „Jinde být prostě nemůže,“ dodává starosta Hořovic. Bezpečnější provoz tak podle něj přinese pouze realizace pro kraj kontroverzního projektu.