V pátek začínají letní prázdniny. Alespoň pro většinu školáků. Přestože 1. července je až ve středu, většina škol v regionu ukončuje vyučování již v pátek 26. června. „Neznamená to ale, že prázdniny začínají i učitelům. Ti alespoň na naší škole ještě přijdou v pondělí a v úterý do práce,“ upozorňuje ředitel Základní školy Beroun Závodí Luděk Trejbal s tím, že jinde si třeba učitelé poslední dva dny ve školním roce nahradí v srpnu.

Kantoři musejí splnit ještě administrativní povinnosti na konci školního roku, uklízet kabinety nebo třídy. Žáci základních škol už po neděli do lavic neusednou. Vysvědčení budou v pátek rozdávat ve všech oslovených školách ve městech a větších obcích v regionu. Na pondělí a úterý mají děti ředitelské volno.

Ústavy mají pro volno různé důvody. Na 3. Základní škole v Berouně se po víkendu začne malovat. V Komárově si děti vynahradí odpracovaný víkend. „Měli jsme 80. výročí založení školy a děti byly ve škole na dnu otevřených dveří i v sobotu a v neděli. Takže ředitelským volnem jim to kompenzujeme,“ říká ředitelka komárovské základní školy Jana Vlčková.

Děti mají radost, rodiče zase starost

Zatímco děti brzký konec školního roku vítají, pro rodiče je to čára přes rozpočet. Školy sice zákonné zástupce svých žáků o změnách výuky včas informují, většina rodičů má ale jako konec školního roku zafixovaný 30. červen.

„Nějak jsem si to neuvědomila a dovolenou jsem si zařídila až od prvního. Takže teď nevím, kdo mi pohlídá děti,“ kroutí hlavou jedna z maminek z Berouna. Takových případů je více. Rodiče si na poslední chvíli shánějí hlídání malých dětí, nebo si berou dovolené.

Na tábory se jede až příští týden

S předčasným koncem školního roku nepočítali ani v Domově dětí a mládeže v Berouně. „Příměstské tábory začínají až 1. července. Nikdo nám ani nevolal, jestli něco pro děti pořádáme už od pondělka,“ informuje vedoucí DDM Beroun Šárka Jelínková s tím, že tábory v přírodě začínají dokonce až další víkend.