Čtyři roky trvalo, než se nápad Jiřího Spousty uspořádat pivní slavnosti v Cerhovicích stal skutečností. „Myšlenka udělat takovou akci mě napadla na jiných podobných slavnostech už dávno. Bohužel jsem tenkrát nenašel spřízněné duše, které by do toho šly se mnou,“ popsal Jiří Spousta vznik myšlenky pivních slavností v Cerhovicích.

Teprve letos se organizátor dal dohromady s Věrou Perglovou a Irenou Paterovou. „Slovo dalo slovo a půlroční intenzivní práce měla za výsledek to, co tu můžete vidět,“ dodal Spousta s pohledem na davy lidí se skleněnými půllitry v rukách.

Akce se ale v Cerhovicích konala pod záštitou úřadu městyse. „Jsem až překvapený, jak to dopadlo. Slavnosti se opravdu vydařily. Tolik lidí jsem ani nečekal. Pro městys to je dobrá reklama,“ svěřil se starosta Cerhovic Petr Frei.

Návštěvníků přišlo skutečně mnoho. Bohatý program nabídl dětské taneční vystoupení, mažoretky, hudební vložky Hořovické muziky Bohumila Vojíře, Patroly, Šlapeta. Celým programem, který zakončil ohňostroj, provázel moderátor Olda Burda. Pivaře a všechny návštěvníky přijeli pobavit i Josef Alois Náhlovský a Pepa Mladý.

Lidé vypili 3 500 litrů piva

Lidé přišli ale především na pivo. Na plácku na okraji obce se rozprostřely stánky s chmelovými moky od deseti pivovarů. „Vypadá to tu dobře. Čekal jsem, že tu bude hodně lidí, takže jsem si vzal i deku, kdybych si už neměl kam sednout. Nejsou tu jen lidi z okolí. Aspoň se Cerhovicko proslaví,“ těšil se z akce jeden z návštěvníků Fanda Palek z nedalekého Drozdova.

Pivní slavnosti měly i charitativní účel. „Rozpočet slavností je 220 tisíc korun. Veškeré náklady jsou díky sponzorům zaplacené. Výtěžek ze vstupného jsme naplánovali věnovat na výstavbu dětského hřiště v mateřské školce v Cerhovicích,“ upozornil Jiří Spousta. Slavností se nakonec zúčastnilo 2 tisíce lidí a vypilo se 35 hektolitrů piva. Místní děti se tak snad brzy budou těšit z nového hřiště.