Organizátoři se na několika táborech v celém kraji snaží dětem předat znalosti a vylepšit tak špatné výsledky jejich vlastních průzkumů. „Dělali jsme ankety na školách a výsledky byly neradostné nejen u dětí, ale hlavně i u jejich učitelů. Při zástavě oběhu by například třetina kantorů nevěděla, jak dát první pomoc. Kolem osmdesáti procent učitelů neví, jak má vypadat nepřímá masáž srdce a na deseti procentech škol není vůbec nikdo, kdo by prošel školením první pomoci. U žáků druhého stupně základních škol je situace podobně neuspokojivá,“ vysvětlil ředitel České společnosti podpory zdraví a koordinátor projektu Zdeněk Kučera důvody, proč se do akce pustil.

V Mrtníku si masáž srdce a dýchání z úst do úst mohlo na Andule vyzkoušet 38 táborníků. „Děti měly možnost podívat se na profesionálního záchranáře v akci, jak by kardiopulmonální resuscitace měla vypadat. Bez praktické ukázky by školení nemělo smysl,“ popsal Zdeněk Kučera s tím, že už mají za sebou několik podobných programů v různých táborech a na šikovné děti narazili všude.

„Možná, že máme jen štěstí, ale děti jsou většinou šikovné a mají o školení zájem. Děláme mezi nimi dotazníky, které vyhodnocujeme,“ dodal Kučera. Děti mají na akcích největší zájem o defibrilátor, který záchranáři také předvádějí. „Většina z nich ho tu vidí poprvé. Všeobecně ale děti zajímá především praxe. Chtějí vědět, jak ve skutečnosti záchrana života vypadá. Když jsem si po školení s táborníky povídala, tak si pamatovali nejen telefonní číslo záchranky, ale i správný resuscitační poměr,“ upozornila Hana Horová z České společnosti podpory zdraví.

Její slova potvrdil i jeden z chlapců, který si sám masáž srdce vyzkoušel. „Dalo mi to celkem zabrat. Myslím, že už někomu v případě potřeby pomoct dokážu. Musím nejprve zjistit, jestli člověk dýchá, zaklonit mu hlavu, dvakrát vdechnout a třicetkrát masírovat srdce,“ vysvětlil Pepa Koudelka z Kařeza.