Na nádvoří hradu Točník a v jeho podhradí začala série hudebních festivalů České hrady. V pátek a v sobotu se v Točníku vystřídalo pět tisíc hudebních fanoušků. Mezi největší lákadla festivalu patřily kapely Divokej Bill, Čechomor nebo Chinaski.

Hlavní program byl připraven na sobotní odpoledne a večer. Každý návštěvník si přišel na své. „Já jsem přijel především na Vypsanou fixu. Zklamalo mě ale, že ji organizátoři zařadili mezi první kapely hned v půl třetí odpoledne,“ svěřil se jeden z návštěvníků Ondra Horký z Jinec.

Na velkou kulturní akci dohlíželi záchranáři i dobrovolní hasiči ze Žebráku. „Zatím jsme tu až na pár rozbitých hlav a vymknutých kotníků nemuseli řešit nic vážného. Myslím, že letošní festival je klidnější než jindy,“ říkal po vystoupení kapely Chinaski žebrácký dobrovolný hasič Petr Šlapák.

Auta parkovala prakticky všude

Pokud se návštěvníci vydali na Točník autem, setkali se s drobnými problémy. „Není, kde zaparkovat. Přijeli jsme až ve čtyři odpoledne. Parkoviště jsou plná a v obci stojí v každé ulici cedule se zákazem zastavení. Samozřejmě je nikdo nerespektuje,“ popsal zážitky s příjezdem na festival další z návštěvníků.

Organizátoři nechali řidiče parkovat i na louce nad odstavným parkovištěm nedaleko hradu. „Tolik aut jsem na louce ještě neviděl, z protilehlého kopce to vypadá jako obrovská mozaika,“ dodal návštěvník.

Festival končil půlnočním vystoupením Monkey Business. Přestože předpověď počasí nebyla příliš optimistická, nakonec na hudební nadšence spadlo v sobotu odpoledne jen pár kapek.

Přesto bylo před oběma pódii stále plno. „Jsem tu už potřetí. Dnes je tu zaručeně nejvíc lidí. Je to znát všude. Stojí se tu dlouhé fronty na jídlo, na pivo i na záchod,“ upozornil na nedostatky festivalu Ondra Horký.